Zaloguj
Reklama

Czy płeć ma znaczenie w uczuleniu na roztocza kurzu domowego?

Czy płeć ma znaczenie w uczuleniu na roztocza kurzu domowego?
Fot. ojoimages
(5)

Analiza statystyczna wykazała, że uczulenie na roztocza D farinae i D pteronyssinus są częstsze u płci męskiej zarówno w dzieciństwie jak i u dorosłych.

Reklama

Choroby alergiczne u dzieci są częstsze u chłopców, ale w wieku dorosłym zaznacza się przewaga dziewcząt. Autorzy cytowanej pracy dokonali przeglądu piśmiennictwa w celu sprawdzenia czy istnieje przewaga jednej z płci w uczuleniu na roztocza kurzu domowego.

Podsumowano wyniki 15 prac naukowych opisujących 7822 dzieci i 18522 dorosłych. Analiza statystyczna wykazała, że uczulenie na roztocza D farinae i D pteronyssinus są częstsze u płci męskiej zarówno w dzieciństwie jak i u dorosłych.

O ile w grupie dzieci zgadza się to z nasileniem objawów alergii, to wśród dorosłych jest zjawiskiem zaskakującym, ponieważ objawy alergiczne ze strony układu oddechowego są częstsze u kobiet. Wyjaśnienie tego zjawiska wymaga dalszych badań klinicznych.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Goldhahn K, Bockelbrink A, Nocon M, Almqvist C, DunnGalvin A, Willich SN, Keil T.: Ann Allergy Asthma Immunol. 2009 Jun;102(6):487-94.

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)
Komentarze