Czy moje dziecko może mnie zarazić różyczką?

Różyczka jest chorobą, której się nie leczy, w większości przypadków mija sama.
Charakteryzują ją czerwone plamki, które widoczne są początkowo tylko na czole oraz za uszami, po czym przechodzą na całe ciało i tworzą jedną wielką zlaną plamę.
W większości przypadków na szyi powiększają się węzły chłonne, które są bardzo bolesne, towarzyszy temu wysoka temperatura. Dzieci zarażają się różyczką najczęściej w przedszkolu, pomimo faktu, iż zostały zaszczepione w dzieciństwie.
Różyczka należy do chorób niebezpiecznych, gdyż może prowadzić do zapalenia mózgu oraz opon mózgowo-rdzeniowych. Zdarza się, iż dziecko zaraża osobę dorosłą, która w dzieciństwie przechorowała różyczkę.
Można się uchronić przed ta chorobą poprzez zaszczepienie potrójną szczepionką skojarzoną. Nawet jeśli w dzieciństwie było się szczepionym. Szczepienie to jest bardzo zalecane kobietom, które nie chorowały nigdy na różyczkę a planują posiadanie dziecka.
W przypadku osób dorosłych warto się zaszczepić, gdyż to może nas uchronić przed powikłaniami takimi jak np. zapalenie ucha czy zapalenie oskrzeli. Osoby dorosłe znoszą tę chorobą znacznie gorzej niż dzieci.