Zaloguj
Reklama

Czkawka u niemowlaka: jak ją zatrzymać?

Karmienie dziecka
Fot. panthermedia
Karmienie dziecka
(0)

Czkawka – któż z nas jej nie doświadczał? Zasadniczo nie jest ona związana z żadnym zagrożeniem dla zdrowia, czasami jednak – szczególnie, kiedy utrzymuje się przez dłuższy czas – zastanawiamy się, jak ją powstrzymać. Czkawka występuje zarówno u dorosłych, jak i u dzieci – u najmłodszych z nich może budzić niepokój i czasami rodzice zastanawiają się, czy są jakieś sposoby na to, jak zatrzymać czkawkę u niemowlaka. Odpowiedź brzmi: owszem, są.

Reklama

Czkawka występuje w związku z nagłym skurczem przepony: dochodzi wtedy do gwałtownego przesuwania powietrza, co – przy zamkniętych strunach głosowych – prowadzi do pojawiania się charakterystycznego dźwięku. Różne czynniki mogą być odpowiedzialne za wspomniany wyżej skurcz przepony, zaobserwowano m.in. to, że sprzyjać temu może przejedzenie czy połknięcie zbyt dużych ilości powietrza wraz z posiłkiem.

Czkawka zasadniczo nie powinna budzić niepokoju, czasami jednak rodzice niedawno urodzonych dzieci i tak się nią martwią. W takich przypadkach mogą oni wypróbować pewne sposoby na czkawkę. Pierwszy z nich polega na jej zapobieganiu – w tym przypadku powinno się co jakiś czas w trakcie karmienia oczekiwać, aż dziecku się odbije (np. pomiędzy przekładaniem go z jednej piersi do drugiej). Odbicie prowadzi bowiem do tego, że z żołądka usuwane jest powietrze – a to właśnie jego nadmiar może stanowić przyczynę czkawki.

Innym sposobem na czkawkę u niemowlaka jest podawanie mu smoczka wtedy, kiedy zaczyna on czkać. Dzięki ssaniu możliwe jest, iż dojdzie do rozkurczu przepony i dziecko zaprzestanie wydawać charakterystyczne dźwięki. Spróbować można również wziąć dziecko na ręce i kołysać – może to sprawić, że maluch się zrelaksuje, a przez to dojdzie do rozkurczu przepony.

Różne inne, nietypowe sposoby na czkawkę, o których można usłyszeć w rozmaitych środowiskach (np. od znajomych) są z kolei niezalecane – mogą one być dla niemowlęcia wręcz groźne. Rodzicom odradza się więc sadzanie malucha i pojenie go wodą, skakanie wraz z nim czy… ciągnięcie za język. Tego typu postępowanie wcale nie skróci czasu trwania czkawki, a może za to być dla dziecka zwyczajnie niebezpieczne.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze