Zaloguj
Reklama

Częstość stosowania antybiotyków i ich efekt kliniczny w leczeniu ostrej infekcji z kaszlem

Częstość stosowania antybiotyków i ich efekt kliniczny w leczeniu ostrej infekcji z kaszlem
Fot. medforum
(0)

Efekty leczenia ostrej infekcji dróg oddechowych z towarzyszącym kaszlem nie wykazują praktycznie żadnych różnic niezależnie od tego czy był stosowany antybiotyk oraz jaki był rodzaj antybiotyku.

Reklama

Ostra infekcja dróg oddechowych przebiegająca z nasilonym kaszlem jest jednym z najczęstszych problemów w podstawowej opiece zdrowotnej. Większość takich infekcji powodują wirusy, jednak obawa przed nadkażeniami bakteryjnymi i nacisk wielu pacjentów powodują, że dość często stosowane są w takich sytuacjach antybiotyki. Jak wykazało ogólnoeuropejskie badanie prowadzone w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej 13 krajów (w tym Polski), pacjenci z ostrą infekcją dróg oddechowych i kaszlem otrzymują antybiotyk przy pierwszej wizycie średnio w 53% przypadków. Istnieją bardzo duże różnice w przepisywaniu antybiotyków pomiędzy poszczególnymi krajami. Najrzadziej antybiotyk zlecają lekarze rodzinni w Norwegii, najczęściej na Słowacji. W różnych krajach preferuje się także różne antybiotyki. Najciekawszym wynikiem pracy było jednak stwierdzenie, że efekty leczenia ostrej infekcji dróg oddechowych z towarzyszącym kaszlem nie wykazują praktycznie żadnych różnic niezależnie od tego czy był stosowany antybiotyk oraz jaki był rodzaj antybiotyku. Autorzy pracy sugerują, że można bez obaw ograniczyć stosowanie antybiotyków jako leku pierwszego rzutu w ostrych infekcjach dróg oddechowych przebiegających z towarzyszącym nasilonym kaszlem, ponieważ w większości są to infekcje wirusowe.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Butler CC, Hood K, Verheij T, Little P, Melbye H, Nuttall J, Kelly MJ, Mölstad S, Godycki-Cwirko M, Almirall J, Torres A, Gillespie D, Rautakorpi U, Coenen S, Goossens H.: BMJ. 2009 Jun 23;338:b2242. doi: 10.1136/bmj.b2242.

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze