Zaloguj
Reklama

Czescy naukowcy wynaleźli nowy lek przeciwko gruźlicy

RTG chorobowo zmienionych płuc
Fot. panthermedia
RTG chorobowo zmienionych płuc
(0)

Naukowcy z hradeckiego wydziału medycznego Uniwersytetu Karola w Pradze wynaleźli nowy lek przeciwko gruźlicy. Lek ten został sprzedany amerykańskiej firmie farmaceutycznej, która zgodnie z umową zajmie się rozwojem specyfiku. Praski uniwersytet będzie jednak miał udział finansowy w dochodach ze sprzedaży leku.

Reklama

Gruźlica jest wysoce zaraźliwą chorobą, która może zakończyć się śmiercią. Mamy nadzieję, że wyniki badań przeprowadzonych na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Karola pomogą w walce z tą chorobą, która jest stale rozpowszechniona na świecie – powiedział Alexandr Hrabálek, kierownik zespołu na wydziale badań nad lekami przeciwgruźliczymi.

W Republice Czeskiej liczba pacjentów z gruźlicą stale maleje, podobnie jak w Polsce, gdzie zapadalność na tę chorobę wynosi 16,7 przypadków na 100 tys. ludności. Zgodnie z definicją Europejskiego Centrum do Spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) taką zapadalność, czyli niższą niż 20 zachorowań na 100 tys. ludności, określa się jako niską. Na świecie jednak ta choroba, według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), jest nadal jedną z głównych przyczyn zgonów. Tysiące ludzi umiera każdego dnia na gruźlicę.

Lek ma być dostępny również w Europie

Zakup patentu otwiera nam drogę do zaangażowania się w interesujące badania o ogromnym potencjale dla bardziej skutecznej i bezpieczniejszej formy leczenia – powiedział Richard Weinberg z amerykańskiej firmy farmaceutycznej. Według Uniwersytetu opracowany lek powinien być dostępny w Stanach Zjednoczonych oraz w wielu krajach Unii Europejskiej, Indiach oraz Republice Południowej Afryki.

Gruźlica ogromnym zagrożeniem!

Według WHO prątkiem gruźlicy zakażonych jest ponad 2 mld osób na całym świecie. Najgorsza sytuacja epidemiologiczna gruźlicy występuje w krajach Trzeciego Świata w Azji i w Afryce, gdzie wskaźniki zachorowalności sięgają 100-300 przypadków na 100 tys. mieszkańców. Gruźlica jest (obok AIDS) główną przyczyną zgonów z powodu chorób zakaźnych na świecie (ponad 2 mln osób rocznie). Ponad 95 proc. zachorowań przypada na rozwijające się kraje Azji, Afryki, a także Brazylię i Rosję. Ponad połowa wszystkich chorych (59 proc.) to mieszkańcy Azji.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze