Zaloguj
Reklama

Czego dowiemy się w szkole rodzenia?

Autorzy: Anna Piotrowska
Źródło: Z.Seliga: Tania ciąża. Poradnik dla kobiet w ciąży; s. 42-43.
Radość z ciąży
Fot. ojoimages
Radość z ciąży
(0)

Szkoły rodzenia to system spotkań kobiet ciężarnych pozwalających na przygotowanie się do zmian zachodzących podczas ciąży, porodu, macierzyństwa.

Reklama

Podstawowymi omawianymi zagadnieniami jest:

  • przebieg porodu,
  • opieka nad niemowlęciem;
  • właściwe odżywianie.

W zajęciach kobieta może uczestniczyć sama bądź z partnerem. W czasie zajęć wykonuje się również ćwiczenia, do których przystąpienia potrzebne jest zaświadczenie od ginekologa o braku przeciwwskazań do ich wykonywania.

Szkoły rodzenia są profesjonalną formą przygotowania przyszłych rodziców do odbycia ciąży, bezpiecznego porodu i połogu. Kobiety uczą się jak przewijać, kąpać dziecko, jak oddychać podczas porodu. Poruszane są również aspekty prawne takie jak prawo pracy kobiet ciężarnych, zasiłek macierzyński, urlop wychowawczy itp.

Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowaną kadrę, zazwyczaj położną. Uczestnictwo w takich zajęciach niesie ze sobą wiele pozytywnych aspektów nie tylko w sferze przygotowania się do samego macierzyństwa ale również w sferze psychicznej.

Kobiety wspólnie się wspierają, omawiają problemy i trudności, rozmawiają na temat swoich doświadczeń. Kobietę ciężarną nie zrozumie lepiej nikt jak inna kobieta w ciąży. Profilaktyka i edukacja kobiet ciężarnych jest bardzo istotna. To warunek zachowania zdrowia przez matkę i dziecko, przyczynia się do ograniczenia umieralności okołoporodowej.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze