Zaloguj
Reklama

COVID-19 u dzieci a choroba Kawasaki

Wirus
Fot. Panthermedia
Wirus
(0)

Wraz z wybuchem pandemii COVID-19 pojawiały się informacje, że dzieci albo nie chorują, albo przechodzą chorobę praktycznie bezobjawowo. Od kilkunastu dni pojawiają się informacje wskazujące, że wśród dzieci diagnozuje się schorzenie przypominające zespół Kawasaki. Czy koronawirus ma z tym coś wspólnego?

Reklama

Brytyjski NHS (National Health Service) wydał komunikat, w którym poprosił rodziców, aby zwracali uwagę na nietypowe objawy mogące pojawiać się u dzieci. Brytyjskie Towarzystwo Intensywnej Terapii Pediatrycznej informowało o pojawieniu się dzieci przyjętych na oddziały szpitalne, u których z pozoru objawy przypominały zespół Kawasaki, jednak po przeprowadzonym teście w kierunku koronawirusa uzyskiwano wynik pozytywny. Niepokojące objawy wśród dzieci odnotowywano również w USA, Francji i Hiszpanii, gdzie tamtejsze władze regulatorowe – podobnie jak Brytyjczycy – wydały komunikaty dotyczące nietypowych objawów w grupie pacjentów pediatrycznych.

Niepokojące objawy wśród dzieci

WHO wskazało listę objawów, jakie powinny zaniepokoić rodziców:

  • gwałtownie pojawiająca się gorączka,
  • stany zapalne,
  • niedociśnienie,
  • ból brzucha,
  • wysypka skórna,
  • zapalenie spojówek,
  • nieregularne bicie serca.

Choroba Kawasaki a pediatryczny wieloukładowy zespół zapalny (PIMS)

Objawy wieloukładowego zespołu zapalnego (PIMS) przypominają chorobę Kawasaki, której charakterystycznymi objawami są wysoka gorączka, powiększenie węzłów chłonnych, obrzęk spojówek, zaczerwienienie jamy ustnej i warg, wysypka, łuszczenie się skóry na dłoniach i stopach. Choroba Kawasaki zaliczana jest do ostrych chorób ogólnoustrojowych wywołujących zapalenie ścian naczyń krwionośnych. Choroba dotyka głównie dzieci poniżej piątego roku życia. Dzieci, u których podejrzewa się chorobę Kawasaki, należy jak najszybciej przewieźć do lekarza. Zaleca się hospitalizację.

Sygnały docierające z różnych części świata wskazują, że wieloukładowy zespół zapalny (PIMS) będący nową jednostką chorobową diagnozowaną u dzieci może mieć związek z koronawirusem SARS-CoV-2. U znacznej większości małych pacjentów z całego świata, u których zdiagnozowano PIMS, wykryto przeciwciała świadczące o przebytym zakażeniu SARS-CoV-2. Z powodu PIMS zmarło kilkoro dzieci we Francji oraz w USA. Objawy przypominające chorobę Kawasaki mogą wprowadzać w błąd lekarzy, stąd ważne jest wykonanie testów pozwalających określić, czy dziecko miało styczność z koronawirusem.

W prestiżowym czasopiśmie „The Lancet” grupa lekarzy i naukowców z Włoch opublikowała artykuł wskazujący na powiązanie SARS-CoV-2 z wywoływaniem jednostki chorobowej podobnej do choroby Kawasaki. Coraz częściej słychać głosy, że wieloukładowy zespół zapalny (PIMS) to „dziecięca odmiana COVID-19”. Sytuacją zaniepokojona jest również Światowa Organizacja Zdrowia, która potwierdziła wzrost liczby małych pacjentów przyjmowanych do szpitali z niepokojącymi objawami. Grupa ekspertów z WHO zapowiedziała przeprowadzenie badań w tym zakresie. Jeśli zaobserwujesz niepokojące objawy u swojego dziecka – nie czekaj. Jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem!

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze