Zaloguj
Reklama

Co oznacza częste wystawianie języka przez niemowlaki?

Karmienie niemowlaka
Fot. panthermedia
Karmienie niemowlaka
(0)

Nawyki, świadomość i zdolność do naśladowania zachowań dorosłych zmieniają się wraz z wiekiem. Niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia mogą instynktownie wystawiać język, podczas gdy dzieci powyżej tego wieku mogą to robić celowo.

Reklama

Niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia

W przypadku dzieci poniżej 6. miesiąca życia najczęstszymi przyczynami wystawania języka są naturalne odruchy, głód i różnice genetyczne.

Odruch wysuwania języka występuje w odpowiedzi na coś dotykającego wargi i ułatwia małym dzieciom jedzenie. Samowolne wystawiania języka utrzymuje się zwykle do 4. do 6. miesiąca życia dziecka. Dziecku nie powinno się podawać pokarmów stałych, dopóki ten odruch nie ustąpi.

Noworodki często wystawiają język, gdy są głodne. Może to także oznaczać, że dziecko szuka pożywienia. W takiej sytuacji może odwrócić głowę w jednym kierunku, otworzyć buzię, a następnie zrobić to samo, patrząc w drugą stronę.

Różnice genetyczne są najmniej prawdopodobną przyczyną wystawania języka przez dzieci. W większości przypadków wysunięcie języka nie jest oznaką różnic genetycznych u dziecka.

Niemowlęta powyżej 6. miesiąca życia

Dzieci osiągające 6. miesiąc życia rozwijają pewne umiejętności komunikacyjne. Oznacza to, że ​​mogą celowo wystawiać język, m.in. po to, aby sprawdzić reakcję drugiej osoby.

Jeśli dorosły śmieje się w odpowiedzi na wystawienie języka przez dziecko, może to robić częściej. Jednak niektóre niemowlęta mogą nadal wystawiać język, nawet gdy dorosły wyraża dezaprobatę, ponieważ są ciekawe zachowania drugiej osoby.

Jeśli dziecko wystawia język, zazwyczaj nie ma powodów do niepokoju. Są jednak sytuacje, w których warto rozważyć wizytę u pediatry, np. wtedy, gdy niemowlę wystawia język bez wyraźnego powodu i wykazuje inne różnice rozwojowe.

Dziecko, które stale wykazuje oznaki głodu bezpośrednio po karmieniu, może nie otrzymywać wystarczającej ilości mleka matki lub mleka modyfikowanego. Może mieć to również związek z nieodpowiednim wchłanianiem składników odżywczych z pożywienia.

W 1. roku życia dziecka, kiedy wizyty u pediatry odbywają się regularnie, warto podczas nich omówić wszelkie wątpliwości.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze