Zaloguj
Reklama

Ciężkie zaburzenia rozwoju i niedokrwistość jako skutek stosowania u dziecka diety wegańskiej

Autorzy: Basiewicz-Worsztynowicz B., Gorczyca D., Karnas-Kalemba W.
Ciężkie zaburzenia rozwoju i niedokrwistość jako skutek stosowania u dziecka diety wegańskiej
Fot. medforum
(0)

Lekarze z Katedry Propedeutyki Pediatrii we Wrocławiu opisali dramatyczny przypadek 13-miesięcznego dziecka, które z powodu ścisłego przestrzegania przez rodziców diety wegańskiej (z wykluczeniem jakichkolwiek produktów pochodzenia zwierzęcego), popadło w ciężkie zaburzenia rozwoju.

Reklama

Dzieci wymagają zróżnicowanej i odpowiednio zbilansowanej diety. Za szczególnie niewskazane dla małych dzieci uważa się restrykcyjne diety, popularne w pewnych kręgach osób dorosłych, takie jak dieta wegańska czy makrobiotyczna. Lekarze z Katedry Propedeutyki Pediatrii we Wrocławiu opisali dramatyczny przypadek 13-miesięcznego dziecka, które z powodu ścisłego przestrzegania przez rodziców diety wegańskiej (z wykluczeniem jakichkolwiek produktów pochodzenia zwierzęcego), popadło w ciężkie zaburzenia rozwoju.

U dziecka stwierdzono opóźnienie rozwoju psychoruchowego, obniżone napięcie mięśniowe, niedobór witaminy B12 ze znaczną anemią. Dziecko w wieku 13 miesięcy nie mówiło, nie stało i nie siedziało samodzielnie. Po rozpoznaniu przyczyny stanu dziecka i wprowadzeniu odpowiedniej diety wszystkie zaburzenia stopniowo ustąpiły.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Materiały naukowe IV Ogólnopolskiego Sympozjum Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Gdańsk, 12-14 maja 2006.

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze