Zaloguj
Reklama

Ciało obce w oku: jak wygląda pierwsza pomoc?

Dziecko u lekarza
Fot. Panthermedia
Dziecko u lekarza
(0)

Krzyk, płacz i przytrzymywanie rączką oka – to pierwsze, co zaobserwujesz, gdy ciało obce dostanie się do oka dziecka. Jak pomóc dziecku? Kiedy zgłosić się do lekarza?

Reklama

Ciało obce w oku

Najczęstszymi ciałami obcymi, które trafiają do oka są pyłki, piasek, rzęsa czy mała muszka. Zazwyczaj wystarczy kilkukrotne „mruganie” okiem, trochę łez i gotowe – ciało obce samoistnie opuszcza oko. Rzęsę można próbować „złapać” rogiem chusteczki higienicznej. Podobnie sytuacja z piaskiem – zazwyczaj intensywne mruganie pozwala „przesunąć” ciało obce, co przekłada się na w miarę skuteczne złapanie go rogiem chusteczki. W sytuacji gdy do tkanki oka dostało się szkło czy drzazga, nie należy czekać. Wtedy trzeba niezwłocznie udać się do szpitala, gdzie specjalista podejmie się próby wyjęcia ciała obcego.

Domowe sposoby na usunięcie ciała obcego

  1. Jeśli ciało obce jest widoczne, można spróbować wyciągnąć je delikatnie za pomocą rogu chusteczki.
  2. Spróbuj odchylić powieki, aby zlokalizować ciało obce.
  3. Jeśli Ci się uda, możesz spróbować przepłukać oko za pomocą soli fizjologicznej.
  4. Jeśli ciało obce tkwi w tkance oka, pod żadnym pozorem nie wyciągaj go samodzielnie! Niezwłocznie udaj się do szpitala.
  5. Nigdy nie wkładaj do oka ostrych, metalowych narzędzi, aby próbować wyjać ciało obce! Tego typu praktyki mogą spowodować dodatkowe uszkodzenie oka!
Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze