Zaloguj
Reklama

Brak związku między szczepieniami a autyzmem – wyniki międzynarodowego badania

Chłopiec z autyzmem
Fot. Shutterstock
Chłopiec z autyzmem
(0)

Najnowsze wynik badań opublikowane w marcu b.r. obalają mit dotyczący związku pomiędzy szczepionką MMR a autyzmem. To pierwsze tak duże badanie, którego wyniki jasno wskazują – nie ma naukowych dowodów na powiązanie MMR z autyzmem!

Reklama

Dziesięć lat – tyle trwało badanie kliniczne prowadzone przez duńskich naukowców, w którym wzięło udział ponad 600 tysięcy dzieci. Celem badania było zweryfikowanie istniejących od wielu lat przesłanek, które wykazywały powiązanie szczepionek podawanych dzieciom na wywoływanie autyzmu.  Za szczepionkę, która miała w znacznym stopniu przyczyniać się do wywołania choroby, wskazywano MMR, czyli szczepionkę przeciw odrze, śwince i różyczce.

Należy przypomnieć, że doniesienia o potencjalnym związku między MMR a autyzmem opublikowano w XX wieku, jednak publikacja została zdementowana jako błędna, a autor przyznał się do podania błędnych informacji. Mimo to, wiele osób wierzyło w autyzm poszczepienny. Duńscy naukowcy przeprowadzili dziesięcioletnie badanie na grupie pediatrycznej, gdzie badano zależność pomiędzy częstotliwością występowania autyzmu u dzieci szczepionych, jak i nieszczepionych.  W ostatnim numerze prestiżowego czasopisma „Annals of Internal Medicine” opublikowano wyniki międzynarodowego badania klinicznego prowadzonego na grupie pediatrycznej, w którym wzięło udział ponad 600 tysięcy dzieci!

W badaniu wzięły udział zarówno dzieci szczepione jak i nieszczepione. Łącznie wśród wszystkich biorących udział w badaniu dzieci autyzm zdiagnozowano u 6517 maluchów.  Wyniki badań wskazują, że brak jednoznacznych dowodów na to, aby u dzieci szczepionych występowało wyższe ryzyko wystąpienia autyzmu niż u dzieci nieszczepionych. Rozpatrując wszystkie prowadzone w zakresie związku szczepień i autyzmu badania, prowadzone od lat 90. XX wieku, jednoznacznie można wskazać na brak zależności. Jak wskazują eksperci, uwzględniając największe 5 badań z zakresu wpływu szczepionek na ryzyko wystąpienia autyzmu oraz 5 badań kliniczno-kontrolnych, nie ma powiązań między szczepionką MMR a wystąpieniem autyzmu.

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze