Zaloguj
Reklama

Brak miesiączki i brak ciąży - co może być problemem?

Autorzy: Anna Piotrowska
Źródło: Robak-Chołubek D., Sobstyk M., Jakiel G., Nieprawidłowe krwawienie maciczne; Przegląd Menopauzalny 2007, s.246-249.
Depresja, smutek
Fot. ojoimages
Depresja, smutek
(3)

Zanik cyklu miesiączkowego początkowo kojarzy się kobiecie z ciążą. Faktycznie jest to jeden z objawów ciąży ale nie koniecznie musi na nią wskazywać.

Reklama

Zanik miesiączki bądź nieprawidłowe krwawienie może wiązać się z wieloma schorzeniami. Wśród przyczyn wyróżnia się:

  • przyczyny związane z ciążą i stanami towarzyszącymi ciąży (poronienie, ciąża pozamaciczna, odklejenie łożyska itp.);
  • choroby nadnerczy w tym przerost nadnerczy, choroba Cushinga, choroby wątroby, nerek, nadczynność tarczycy, zespół policystycznych jajników;
  • przyczyny zewnątrzpochodne spowodowane przyjmowaniem leków;
  • przyczyny związane z narządem rodnym: stany zapalne szyjki macicy, jajowodów, mięśniaki, zmiany nowotworowe złośliwe, hormonalne guzy jajników.

W wieku rozrodczym w pierwszej kolejności wyklucza się ciążę a następnie przyjmowane leki oraz obecność wkładki wewnątrzmacicznej. W okresie premenopauzalnym konieczne jest wykluczenie ryzyka wystąpienia chorób nowotworowych.

Postępowanie diagnostyczne wymaga zebrania dokładnego wywiadu w celu oceny sekwencyjności krwawienia oraz jego nasilenia. W trakcie zbierania wywiadu należy szukać przyczyn ginekologicznych i chorób pozaginekologicznych.

Lekarz musi zwrócić uwagę na wielkość macicy, jej ruchomość, guzy przydatków, bolesność przy poruszaniu narządu rodnego. Następnym etapem diagnostycznym jest badanie obrazowe wykorzystujące przyrząd ultrasonograficzny. Analizuje się błonę śluzową macicy, jej grubość i wygląd.

Końcowym etapem diagnostycznym jest ocena cytologiczna i histologiczna próbek pobranych z jamy macicy. Wybór leczenia uzależniony jest od przyczyn powstania . Stosuje się odpowiednie leki, środki antykoncepcyjne bądź leczenie operacyjne.

Reklama
(3)
Komentarze