Zaloguj
Reklama

Aplikacja LikarPL – przełom bariery językowej w hospitalizacji pacjentów z Ukrainy

Autorzy: Instytut Matki i Dziecka
Fot. panthermedia
(0)

Instytut Matki i Dziecka (skr. IMiD) jest wyspecjalizowanym ośrodkiem prowadzącym działalność kliniczną, badawczą i naukową. Dzięki inicjatywie Instytutu we współpracy z Ministerstwem Zdrowia, szpitale w Polsce otwierają się na innowacje dla pacjentów Ukrainy! Z dniem 31 marca 2022 r. Ministerstwo Zdrowia wdrożyło najnowszą aplikację – LikarPL, która ułatwi kontakt obywateli Ukrainy z lekarzami w polskich placówkach medycznych.

Reklama

Dzięki wykorzystaniu aplikacji, przeprowadzenie wywiadu medycznego i hospitalizacja pacjentów obcojęzycznych nie będzie już problemem. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii, w ramach których Instytut Matki i Dziecka dostarczył gotowe rozwiązanie, pozwalające na płynną komunikację i zniwelowanie bariery językowej.

O procesie tworzenia aplikacji wspomina dr n. med. Tomasz Maciejewski – Dyrektor Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie – Jako instytucja jesteśmy dumni, że działania kliniczne oraz zaangażowanie naszych lekarzy w trafną identyfikację potrzeb pacjentów umożliwiły stworzenie prototypu narzędzia, które zostało docenione przez Ministerstwo Zdrowia. Uważam, że LikarPL jest aplikacją, której współcześnie brakowało. Cieszę się, że Instytut po raz kolejny udowadnia, że wspieranie innowacji jest dla nas ważnym celem i nieustannie szukamy możliwości wykorzystania potencjału nowych technologii.

Aplikacja stanowi bezpośrednią odpowiedź na potrzeby komunikacyjne pacjentów z Ukrainy. Składa się z dwóch modułów; dla pacjenta i lekarza. W części dedykowanej pacjentowi można znaleźć formularz, który zastąpi standardowy wywiad medyczny o ogólnym stanie chorego. Ankietę można wypełnić na komputerze lub telefonie. Jest dostępna w czterech językach (ukraińskim, rosyjskim, polskim i angielskim). Przygotowane narzędzie umożliwi lekarzom lepsze przygotowanie się do wizyty. Drugi moduł aplikacji zawiera translator do tłumaczenia rozmowy w czasie rzeczywistym, wspierając płynną komunikację między lekarzem i pacjentem.

Instytut Matki i Dziecka oprócz projektu rozwiązania jest odpowiedzialny także za dalszy pilotaż wdrożonego narzędzia w module skierowanym do kobiet w ciąży i dzieci, czyli szczególnej grupy pacjentów, potrzebujących specjalistycznego wsparcia. Wspominany moduł platformy będzie dostępny niebawem. Jak wspomina Radosław Nowak – Kierownik Działu ds. Sztucznej Inteligencji i Innowacji Technologii Medycznych IMiD –  Instytut Matki i Dziecka nie zatrzymuje się na projekcie LikarPL. Dzięki powołanej komórce zajmującej się wdrażaniem innowacyjnych projektów, Instytut stawia mocny akcent na wspieranie pacjentów poprzez wykorzystywanie nowoczesnych rozwiązań i wyrobów medycznych opartych na sztucznej inteligencji. Wierzymy, że dzięki współpracy ze startupami i innowatorami będziemy w stanie zapewnić pacjentom jeszcze lepszą opiekę, zwiększając przy tym komfort pracy naszych specjalistów.

Aplikacja LikarPL stanowi milowy krok w opiece nad pacjentem ukraińskojęzycznym, ułatwiają pracę wielu specjalistów. Aktualna wersja aplikacji dostępna jest na stronie https://likar.mz.gov.pl/

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze