Zaloguj
Reklama

Alkoholizm wśród dzieci i młodzieży

Dziecko chcące spróbować wina
Fot. Shutterstock
Dziecko chcące spróbować wina
(0)

Problem nadmiernego spożywania alkoholu zatacza coraz szersze kręgi. Alkohol obecny jest już niemal w każdej sferze życia człowieka jak również jest mocno zakorzeniony w tradycji i kulturze. Wzorce picia, przekazywane młodemu pokoleniu, wskazują iż alkohol kojarzony jest ze świetną zabawą, co popycha modzież, a i coraz częściej dzieci, do spożywania trunków.

Reklama

Alkohol jest obecny w kontaktach międzyludzkich a także i zakorzeniony w kulturze. Jest jedną z najczęściej spożywanych substancji psychoaktywnych w dzisiejszych czasach a przy tym obecny na spotkaniach towarzyskich a także, coraz częściej również na spotkaniach biznesowych. Normy kulturowo- moralne wyznaczają poniekąd „reguły picia”, jednak to tak naprawdę przez wzorce picia wśród dorosłych, kształtuje się obraz spożywania alkoholu wśród dzieci młodzieży, czyli wśród grupy, gdzie spożywanie alkoholu jest zabronione. Nie zmienia to jednak faktu, iż zgodnie z wynikami badań, niemalże wszyscy uczniowie szkół średnich, mają już doświadczenia z piciem alkoholu. Alkohol kojarzony jest zwykle z „dobrą zabawą” więc nie dziwi fakt tak wczesnego sięgania po trunki, pomimo tego, iż prawnie zakazana jest sprzedaż alkoholu nieletnim do 18 roku życia. Mimo wszystko, dostępność do alkoholi procentowych jest na tyle duża, że zaczynają po nie sięgać coraz młodsze dzieci i nie jest to problem rozwijający się jedynie na gruncie polskim, ale ogólnoświatowym. Niezwykłe duża nadzieja pokładana jest w edukacji a także we wzorcach kulturowych, które pomogą ograniczyć spożywanie alkoholu przez dzieci i młodzież.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • „Nadużywanie alkoholu przez dzieci i młodzież w Polsce i na świecie.” Katarzyna Resler, Dorota Cichosz [w:] „Pediatria i Medycyna Rodzinna’ 2015, 11 (3)

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze