Zaloguj
Reklama

Alergie pokarmowe u dzieci

Karmienie dziecka mlekiem z butelki
Fot. ojoimages
Karmienie dziecka mlekiem z butelki
(3)

Alergie pokarmowe u niemowląt i starszych dzieci to coraz powszechniejszy problem.

Reklama

Niemowlęta są szczególnie narażone na alergie - pokarmowe i skórne. Niedojrzały system immunologiczny przesadnie reaguje na bodźce - to właśnie jest główną przyczyną zapadania na alergie. U większych dzieci rozszerzanie diety powinno następować stopniowo. Najbardziej zalecane jest wprowadzanie po jednym produkcie i obserwacja dziecka.

Skąd się bierze alergia u niemowląt? Często jest to sprawa dziedziczna. Dziecko może się także nabawić alergii w łonie matki. Lekarze zalecają ograniczenie mleka i jego przetworów w ostatnim okresie ciąży. Zaleca się także karmienie dzieci piersią - maluchy karmione sztucznie chorują częściej.

W trakcie karmienia kobiety nie powinny spożywać czekolady, orzechów laskowych, selera - pokarmy te są uważane za silne alergeny. Niemowlę, które ma  skłonności do alergii poznaje nowe pokarmy później niż rówieśnicy.

Dzieci starsze są najczęściej uczulone na nabiał krowi - białka to silne alergeny. Układ pokarmowy dziecka nie radzi sobie z trawieniem laktozy krowiego pochodzenia. Alergia u dzieci może objawiać się na różne sposoby: wysypka na łokciach i kolanach mogąca zmienić się w atopowe zapalenie skóry.

Niektóre dzieci uczulone są na owoce i słodycze - należy wyeliminować je z diety, co nie zawsze jest łatwą sprawą dla rodzica.

Najważniejsza jest obserwacja dziecka - jeśli po zjedzeniu jakiegoś produktu, zaniepokoją nas objawy występujące u dziecka - powinniśmy się skontaktować z lekarzem.

 
 
Piśmiennictwo

Adres www źródła:


Reklama
(3)
Komentarze