Zaloguj
Reklama

24 marca – Światowy Dzień Walki z Gruźlicą

Próbówka z krwią
Fot. ojoimages
Próbówka z krwią
(0)

Gruźlica – choroba, która nie odeszła w niepamięć. W czasie Światowego Dnia Walki z Gruźlicą warto przypomnieć sobie najważniejsze informacje dotyczące choroby.

Reklama

Gruźlica to choroba zakaźna wywoływana przez prątka gruźlicy – Mycobacterium tuberculosis. Prątek atakuje przede wszystkim płuca, układ nerwowy, limfatyczny, naczynia krwionośne, układ moczowo-płciowy. Prątki gruźlicy opisał niemiecki uczony – Robert Koch, który w 1882 opublikował pierwszą pracę poświęconą temu drobnoustrojowi. Co ciekawe, aż do lat 80. XX wieku gruźlica stanowiła poważny problem zdrowotny w wielu krajach na świecie.

Jeszcze w 1993 WHO uznało gruźlicę za „globalne zagrożenie zdrowotne”. Jak wskazuje WHO, w 2018 roku gruźlica uplasowała się w niechlubnej pierwszej dziesiątce chorób wywołujących najczęstsze zgony na świecie. W 2017 roku odnotowano blisko 10 milionów zachorowań, z czego ponad milion osób zmarło. Zachorowania najczęściej odnotowuje się w Afryce i Azji, ale również w Ameryce Południowej.

Niebezpieczeństwo stanowi pojawianie się XDR-TB, czyli gruźlicy wielolekoopornej, która wykazuje silną oporność na wiele leków przeciwprątkowych. W dniu Walki z Gruźlicą warto uzmysłowić sobie, że to nie jest choroba zamierzchłych czasów, lecz nadal zbiera śmiertelne żniwo na całym świecie.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze