Zaloguj
Reklama

2 kwietnia Światowy Dzień Świadomości o Autyzmie

Chłopiec z autyzmem
Fot. Shutterstock
Chłopiec z autyzmem
(0)

Autyzm – każdy z nas słyszał, mało kto wie, czym naprawdę się objawia. W Polsce żyje 400 tysięcy osób z autyzmem. Dziś Światowy Dzień Autyzmu.

Reklama

Według Światowej Organizacji Zdrowia autyzm występuje u 1 na 100 urodzonych dzieci. Autyzm może objawiać się różnicami w sposobie komunikowania się, nawiązywania relacji, wyrażania emocji, uczenia się. Zaliczany jest do zaburzeń o podłożu neurologicznym, a pierwsze symptomy pojawiają się w okresie wczesnego dzieciństwa.

Nie do końca wiadomo, co wywołuje autyzm, choć wielu naukowców wskazuje, że jego podłoża należy upatrywać w genach. Badania prowadzone na całym świecie wskazują, ze na pojawienie się autyzmu może mieć wpływ zaburzony poziom serotoniny i neuroprzekaźników w mózgu. Przez wiele lat autyzm był tematem tabu, a dzieci, które miały zdiagnozowaną chorobę, były uważane za „inne”.

Na szczęście wraz ze wzrostem świadomości społeczeństwa coraz więcej ludzi rozumie, czym naprawdę jest autyzm, a dzięki temu są w stanie nawiązać normalny kontakt  z dzieckiem autystycznym. Kluczową rolę w rozwoju takiego dziecka odgrywają rodzice, neurolodzy i psychologowie, którzy pomagają uporać się z zaburzeniami, pozwalając mu na normalne życie i rozwój.

Światowy Dzień Autyzmu ma pogłębić naszą wiedzę na temat zaburzenia. Autyzm jest zaburzeniem całościowym – wpływa na wszystkie obszary funkcjonowania dziecka. Może zaburzać relacje społeczne, utrudniać kontakt, stwarzać problemy z respektowaniem i zrozumieniem reguł społecznych. Zrozumienie autyzmu pozwala na zaakceptowanie dziecka i stwarza szansę na rozwój w społeczeństwie, bez wykluczenia społecznego.

Zanim ocenisz, postaraj się zrozumieć, czym jest autyzm i jak sobie z nim radzić.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze