Zaloguj
Reklama

18 listopada obchodzony jest Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach

Autorzy: Karolina Kozłowska
Tabletki
Fot. Panthermedia
Tabletki
(5)

18 listopada obchodzony jest Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach. Jest to coroczna incjatywa, która służy zwiększeniu wiedzy na temat rozważnego stosowania antybiotyków nie tylko w pediatrii ale różnych specjalnościach medycyny. Założeniem tej akcji jest wzrost świadomości na temat właściwego zastosowania antybiotykoterapii oraz zagrożeń jakie płyną z nadużywania tych leków. 

Reklama

W założeniach programu jest podniesienie świadomości na temat odpowiednieniego wykorzystania antybiotykoterapii, zagrożenia płynącego z rosnącej oporności na antybiotyki oraz nadużywania tych leków. Jak pokazują badania, wzrasta ilość bakterii opornych na antybiotyki. Należy pamiętać, że rozpowszechnianie się szczepów opornych jest dużym zagrożeniem dla osób hospitalizowanych. To właśnie nieodpowiednie wykorzystanie antybiotyków w terapii przyczynia się do izolacji szczepów opornych. Nierozważne stosowanie antybiotyków może doprowadzać do sytuacji klinicznych, w których nie będziemy posiadać leków skutecznych w walce z zakażeniami bakteryjnymi. To ogromne niebezpieczeństwo dla medycyny. Jak wiele stosowanych farmakoterapii, także antybiotykoterapia nie jest obojętna dla naszego organizmu. Zbyt częste sięganie po antybiotyki wiąże się z podwyższoną częstością pojawiania się zakażeń Clostridium difficile (bakterii odpowiedzialnej za rzekomobłoniaste zapalenie jelit). Należy podkreślić, że antybiotyki są skuteczne w infekcjach bakteryjnych, natomiast zupełnie nie działają w zakażeniach wirusowych, które znacznie częściej mają miejsce w górnych drogach oddechowych. Warto pamiętać, że antybiotyki niszczą nie tylko bakterie odpowiedzialne za wywołanie konkretnej jednostki chorobowej, ale także tzw. "dobre bakterie", stanowiące naturalną florę naszego układu pokarmowego.

Więcej przydatnych informacji można uzyskać na stronie Narodowego Programu Ochrony Antybiotykówhttp://www.antybiotyki.edu.pl/news03.php

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze