Zaloguj
Reklama

Żywienie i zalecenia w zespole nerczycowym u dzieci

Sałatka z warzywami
Fot. ojoimages
Sałatka z warzywami
(5)
Zespół nerczycowy u dzieci - żywienie i zalecenia
Reklama

Zespół nerczycowy to stan kliniczny o różnych przyczynach,  w którym występuje białkomocz >50mg/kg masy ciała/ dobę lub >3,5 g/dobę, hipoalbuminemia <2,5/dl. Często także podwyższone stężenie cholesterolu i obrzęki.

Zespół nerczycowy u dzieci - żywienie i zalecenia - Objawy i przebieg

Najczęściej pierwszym objawem zespołu nerczycowego  są symetryczne obrzęki powiek. Obrzęki mogą szybko narastać, pojawiają się czasem przesięki do jam ciała. Może wystąpić:

  • ból brzucha,
  • wymioty,
  • zmniejszone oddawanie moczu.

 

Zalecenia żywieniowe:

W zespole nerczycowym bardzo ważna jest odpowiednia dieta. Powinna być ubogosolna (ograniczyć solenie potraw, dosalanie, spożywanie produktów wędzonych itd.). Stopień ograniczenia należy dostosować do objawów klinicznych- nasilenia obrzęków, nadciśnienia tętniczego. Przy współistnieniu obrzęków należy ograniczyć spożycie płynów. Konieczne jest zapewnienie dziecku odpowiedniej ilości witaminy D i najczęściej suplementacji.


 W zespole nerczycowym  zwiększone jest ryzyko hiperglikemii i hipercholesterolemii. W razie podwyższonego stężenia glukozy w surowicy należy kontrolować ilość spożywanych weglowodanów. W razie hipercholesterolemii ograniczyć spożycie tłuszczu. Dieta wysokobiałkowa, ani niskobiałkowa nie są zalecane u dzieci. Należy stosować dietę o normalnej zawartości białka. W trakcie leczenia prednizonem trzeba zastosować dodatkową suplementacje wit. D i wapnia.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Dziecko z zespołem nerczycowym powinno być pod stałą opieką nefrologa.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

  1. Algorytmy żywienia dzieci, J. Jeszka, M.Krawczyński, Elsevier 2013
  2. Kompendium chorób wewnętrznych 2013, pod red. P. Gajewskiego, na pods. Interny Szczeklika

Kategorie ICD:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze