Zaloguj
Reklama

Zgaga w ciąży - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Kobieta
Fot. ojoimages
Kobieta
(4)
Reklama

Nieprzyjemne uczucie pieczenia w dolnej części klatki piersiowej połączone czasami z odczuciem goryczy w ustach.

Objawy i przebieg zgagi w ciąży

Zgaga jest dolegliwością, która u kobiet ciężarnych pojawia się bardzo często. Nie stanowi ona zagrożenia dla matki i płodu. Występowanie zgagi we wczesnej ciąży spowodowane jest zwiotczeniem ścian mięśni przewodu pokarmowego na skutek działania progesteronu. Jednak najczęściej występuje w późniejszych miesiącach ciąży i ma związek z uciskiem powiększającej się macicy na żołądek i jelita, zaburzając pracę przewodu pokarmowego.
 
Wraz ze zgagą mogą pojawić się bardzo uciążliwe odbijania, jak również kwaśne wymioty.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć zgagę w ciąży

Jeżeli zgaga staje się bardzo dokuczliwa, nie pomagają domowe sposoby jej pozbycia się, a do tego dołączają się jeszcze inne objawy tj. zaparcia, wymioty czy gorączka należy udać się do lekarza. Może on zalecić odpowiednie leczenie farmakologiczne polegające na przyjmowaniu środków neutralizujących działanie kwasów żołądkowych.

Leki takie pomimo tego, że są ogólnie dostępne w aptekach bez recepty, kobiety ciężarne powinny zażywać wyłącznie po konsultacji z lekarzem prowadzącym.

Leczenie zgagi w ciąży

W przypadku zgagi ogromne znaczenie ma odpowiednia dieta. Aby zminimalizować dokuczliwe i nieprzyjemne jej objawy, należy wystrzegać się potraw pikantnych oraz tłustych. Posiłki należy przyjmować często, ale w małych ilościach. Należy także unikać wszelkich używek. Kawa, alkohol czy papierosy znacznie nasilają objawy zgagi. Również nadmierna ilość spożywanych słodyczy może przyczynić się do zwiększenia dolegliwości. Czasami w ich zwalczaniu pomaga wypicie szklanki ciepłego mleka lub zjedzenie garści migdałów.
 
Poza dietą należy pamiętać o tym, by nie uciskać brzucha i okolicy talii przez noszenie zbyt obcisłej odzieży. Niekiedy pomóc może sypianie z głową ułożoną nieco wyżej niż zwykle.
Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze