Zaloguj
Reklama

Zespół Touretta u dzieci - definicja choroby, jej podłoże genetyczne oraz objawy

Dziecko
Fot. medforum
Dziecko
(0)
Zespół Touretta u dziecka
Reklama

Cały czas trwają badania, dotyczące częstości występowania zespołu Torett’a u dzieci, podobnie jak poszukiwana są przyczyny rozwoju tej choroby. Objawy choroby są bardzo zróżnicowane, w zależności od dziecka, podobnie jak ich nasilenie oraz częstotliwość. W związku z tym postawienie jednoznacznej diagnozy, po wystąpieniu kilku objawów jest bardzo trudne. Cały czas poszukiwane jest podłoże zespołu Tourett’a oraz podłoże rozwoju różnych jej objawów (od tików motorycznych po wokalne).

Zespół Touretta u dziecka - Objawy i przebieg

Podłoże genetyczne choroby oraz jej objawy
Zespół Tourett’a to choroba, której pierwsze objawy ujawniają się około siódmego roku życia. W większości przypadków, choroba dziedziczona jest autosomalnie dominująco, w chwili obecnej wykryte zostały dwa miejsca mutacji odpowiedzialne za rozwój choroby Toutett’a, są to: gen SLITRK1, zlokalizowany w regionie13q31.1 oaz gen IMMP2L, zlokalizowany w regionie 7q31. Cały czas trwają poszukiwania bezpośrednie przyczyny rozwoju choroby.

Wśród objawów towarzyszących zespołowi Toutett’a u dzieci, wymienia się:

  • tiki motoryczne (obejmują mięśnie twarzy, tułowia, kończyn), dzieli się je na proste oraz złożone
  • tiki wokalne (dziecko wydaje różnego rodzaju dźwięki, nad którymi nie jest w stanie zapanować

 

Tiki, mogą występować pojedynczo bądź seriami. Mogą występować prze krótki czas bądź trwać dłużej. Dzieci nie są w stanie kontrolować tików, bądź ich zablokować. Wiele zdrowych dzieci, boi się w związku z powyższym zachowania swoich rówieśników i go nie rozumie.
 

Piśmiennictwo

Adres www źródła:

Bibliografia:

1. Czapiga, Dziecko z zespołem Tourette’a. Dzieci chore, niepełnosprawne i z utrudnieniami rozwoju, wyd. Impuls, Kraków 2008
2. J. W. Mink, Zespół Gillesa de la Tourette’a
 

Kategorie ICD:


Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze