Zaloguj
Reklama

Zatrucie Ibuprofenem - objawy, diagnoza, leczenie

Wymioty
Fot. Pantherstock
Wymioty
(5)
Reklama

Ibuprofen jest stosowany przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie nawet u niemowląt. Zawierają go między innymi takie preparaty jak Nurofen, Ibufen, Ibuprofen. W dawkach terapeutycznych jest zupełnie bezpieczny nawet dla najmłodszych. W przypadku przedawkowania może spowodować różne dolegliwości, jest jednak uważany za stosunkowo najbezpieczniejszy z grupy tzw. niesterydowych leków przeciwzapalnych.

Zatrucie Ibuprofenem - Objawy i przebieg

Przedawkowanie ibuprofenu może spowodować zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego:

  • nudności,
  • wymioty,
  • biegunkę,
  • w rzadkich przypadkach krwawienia z przewodu pokarmowego.

Rzadziej występują wysypki, zaburzenia widzenia, bóle i zawroty głowy.

Zatrucie Ibuprofenem - Kiedy udać się do lekarza

Ibuprofen szybko wydala się z moczem i nie kumuluje się w organizmie, więc niewielkie przedawkowanie nie wymaga pomocy lekarskiej. Konsultacji z pediatrą lub lekarzem rodzinnym wymaga dziecko, które spożyło dużą porcję leku (cała butelka syropu lub większa ilość tabletek).

Zatrucie Ibuprofenem - Leczenie

Bezpośrednio po spożyciu przez dziecko nadmiaru leku należy sprowokować wymioty, a następnie podać doustnie węgiel lekarski.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

Bogdanik T. (red.) "Toksykologia kliniczna" PZWL, Warszawa 1988, 305.

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze