Zaloguj
Reklama

Zastrzał - po ukłuciu w palec

Piłowanie paznokci
Fot. ojoimages
Piłowanie paznokci
(4)
Reklama

Zastrzał (łacińska nazwa: panaritium) to zakażenie ropne toczące się na dłoniowej powierzchni palców. Przyczyną najczęściej są gronkowce.

Zastrzał - po ukłuciu w palec - Objawy i przebieg

Zakażenie rozwija się na skutek przypadkowego zakłucia palców zakażonym przedmiotem. Może ono szerzyć się w głąb palców: do pochewek ścięgien i kości. Objawy to bardzo silny ból palca i jego obrzęk. Zazwyczaj brak jest zaczerwienienia. W przypadku zajęcia ścięgna palec przybiera położenie półzgiętego. Powikłaniem tego jest martwica ścięgna, a nawet kalectwo z powodu trwale sztywnego palca. Przy zakażeniu kciuka lub małego palca proces ropny może przejść poprzez pochewki ścięgien aż do nadgarstka i przedramienia.

Zastrzał - po ukłuciu w palec - Kiedy udać się do lekarza

Jeżeli po urazie palca rozwija się jego silny ból, lub przymusowe, zgięciowe ustawienie palca, należy pilnie udać się na ostry dyżur chirurgiczny.

Zastrzał - po ukłuciu w palec - Leczenie

Leczenie jest wyłącznie chirurgiczne i należy je podjąć jak najwcześniej. Antybiotyk jest konieczny, ale stanowi tylko uzupełnienie leczenia chirurgicznego.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze