Zaloguj
Reklama

Zapotrzebowanie na wodę u dziecka z ostrą biegunką

Autorzy: Redakcja
Niemowlę
Fot. ojoimages
Niemowlę
(5)
Zapotrzebowanie na wodę u dziecka z ostrą biegunką
Reklama

Najpoważniejszym zagrożeniem u dziecka z ostrą biegunką jest odwodnienie, czyli stan względnego niedoboru wody w organizmie.

Zapotrzebowanie na wodę u dziecka z ostrą biegunką - Objawy i przebieg

Na skutek oddawania licznych wodnistych stolców oraz często towarzyszących biegunce wymiotów, lub po prostu niechęci do jedzenia i picia, u dziecka dochodzi do powstania niedoboru wody.
W zależności od stopnia odwodnienia niedobór powstały na skutek biegunki szacuje się zwykle na około 30-100 ml na każdy kilogram masy ciała. Czyli np. u dziecka z ostrą biegunką, ważącego 10 kg, skala odwodnienia to zwykle pomiędzy 300 a nawet 1000 ml wody. Do tego niedoboru związanego z biegunką należy oczywiście doliczyć normalne dobowe zapotrzebowanie dziecka na płyny.

Przykładowo- podstawowe dobowe zapotrzebowanie na płyny u dziecka ważącego do 10 kg wynosi pomiędzy 100 a 150 ml na każdy kilogram masy ciała, czyli dla dziecka ważącego 10 kg - od 1000 do 1500 ml. Dopiero suma tych dwóch składników daje ilość płynów, jakie należy podać dziecku z ostrą biegunką.

Ciężko odwodnione dziecko ważące 10 kg może więc potrzebować nawet 2000-2500 ml płynu na dobę! W wielu przypadkach nie udaje się uzyskać takiej podaży drogą doustną - wtedy konieczne jest nawadnianie dożylne w warunkach szpitalnych. U dziecka ważącego pomiędzy 10 a 20 kg podstawowe dobowe zapotrzebowanie na płyny wynosi 1000 ml + 50 ml na każdy kilogram powyżej 10 kg. U dziecka ważącego powyżej 20 kg obowiązuje wzór: 1500 ml + 20 ml na każdy kilogram powyżej 20 kg.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Nie zwlekaj z poradą lekarską jeżeli dziecko ma ostrą biegunkę, zwłaszcza gdy jest to małe dziecko. Odwodnienie i powikłania choroby mogą powstać bardzo szybko. Przy wyraźnych cechach odwodnienia zwykle konieczne jest intensywne leczenie szpitalne z nawodnieniem dożylnym.

Zapotrzebowanie na wodę u dziecka z ostrą biegunką - Leczenie

Oszacuj zapotrzebowanie na płyny u swojego dziecka i spróbuj zaspokoić to zapotrzebowanie poprzez regularną doustną podaż płynów, najlepiej tzw. doustnych płynów nawadniających (Gastrolit, ORS).

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • 1."Żywienie dzieci zdrowych i chorych" Socha J. (red.), PZWL, Warszawa 1998
    2."Pediatria" t. 5 pod redakcją K.Karczewskiej i I.Norskiej-Borówki, Śląska AM, Zabrze 1998

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze