Zaloguj
Reklama

Zapotrzebowanie na wapno u dzieci żywionych hydrolizatami białek mleka

Dzieci pijące mleko
Fot. ojoimages
Dzieci pijące mleko
(5)
Reklama

Wapń jest podstawowym składnikiem budulcowym układu kostnego. Jego odpowiednia podaż jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju dziecka.

Wapno - Objawy i przebieg

Podstawowym źródłem wapnia jest mleko i jego przetwory, pokrywające u dzieci co najmniej 60-70% dobowego zapotrzebowania na wapń. U dziecka z alergią pokarmową, leczonego dietą "bezmleczną", pokrycie zapotrzebowania na wapń może być niekiedy trudne. Stosunkowo najprościej jest uzyskać pokrycie żywieniowe u niemowląt do 6 miesiąca życia, ponieważ mieszanka mlekozastępcza, podawana w ilości takiej samej jak mleko modyfikowane u zdrowego dziecka, zapewnia 90-100% podaży wapnia. Ewentualne niedobory mogą się pojawić u dzieci w drugim półroczu zycia, a szczególnie zagrożone są dzieci w 2-3 roku życia, które często nie akceptują smaku hydrolizatów.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Jeżeli Twoje dziecko jest na diecie "bezmlecznej", regularnie konsultuj się z lekarzem odnośnie prawidłowego skomponowania diety. Bardzo wskazane są konsultacje z wykwalifikowanym dietetykiem, aczkolwiek Poradnie Dietetyczne są niestety nadal rzadkością w naszym systemie opieki zdrowotnej.

Wapno - Leczenie

W leczeniu domowym kluczowe znaczenie ma odpowienie spożycie preparatów mlekozastępczych. Dziecko z alergią na białko mleka krowiego musi spożywać mieszankę mlekozastępczą (hydrolizat) w takich samych ilościach jak zdrowe dziecko mieszankę mleczną. U dziecka powyżej 1 roku życia odpowiednią podaż wapnia zapewnia porcja 4 x 220 ml hydrolizatu dziennie (w postaci płynnej mieszanki lub podstawy do sporządzania kaszek, budyniu itp.). Przy mniejszym spożyciu mleka należy zadbać o zrównoważoną i urozmaiconą dietę zapewniającą podaż warzyw, owoców, żółtka, mięsa, ryb i roślin strączkowych, co zapewnia odpowiednią podaż wapnia.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

Koletzko B. i wsp.: Global standard for the composition of infant formula: recommendations of an ESPGHAN coordinated international expert group. Journal of Pediatric Gastroenterology and Nutrition, November 2005; 41: 584-599.

Socha J. (red.) "Żywienie dzieci zdrowych i chorych", PZWL, Warszawa 1998.

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze