Zaloguj
Reklama

Zapotrzebowanie na wapń u dzieci żywionych hydrolizatami białek mleka

Zapotrzebowanie na wapń u dzieci żywionych hydrolizatami białek mleka
Fot. ojoimages
(5)
Reklama

Wapń jest podstawowym składnikiem budulcowym układu kostnego. Jego odpowiednia podaż jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju dziecka.

Zapotrzebowanie na wapno u dzieci - Objawy i przebieg

Podstawowym źródłem wapnia jest mleko i jego przetwory, pokrywające u dzieci co najmniej 60-70% dobowego zapotrzebowania na wapń. U dziecka z alergią pokarmową, leczonego dietą "bezmleczną", pokrycie zapotrzebowania na wapń może być niekiedy trudne. Stosunkowo najprościej jest uzyskać pokrycie żywieniowe u niemowląt do 6 miesiąca życia, ponieważ mieszanka mlekozastępcza, podawana w ilości takiej samej jak mleko modyfikowane u zdrowego dziecka, zapewnia 90-100% podaży wapnia. Ewentualne niedobory mogą się pojawić u dzieci w drugim półroczu zycia, a szczególnie zagrożone są dzieci w 2-3 roku życia, które często nie akceptują smaku hydrolizatów.

Zapotrzebowanie na wapno u dzieci - Kiedy udać się do lekarza

Jeżeli Twoje dziecko jest na diecie "bezmlecznej", regularnie konsultuj się z lekarzem odnośnie prawidłowego skomponowania diety. Bardzo wskazane są konsultacje z wykwalifikowanym dietetykiem, aczkolwiek Poradnie Dietetyczne są niestety nadal rzadkością w naszym systemie opieki zdrowotnej.

Zapotrzebowanie na wapno u dzieci - Leczenie

W leczeniu domowym kluczowe znaczenie ma odpowienie spożycie preparatów mlekozastępczych. Dziecko z alergią na białko mleka krowiego musi spożywać mieszankę mlekozastępczą (hydrolizat) w takich samych ilościach jak zdrowe dziecko mieszankę mleczną. U dziecka powyżej 1 roku życia odpowiednią podaż wapnia zapewnia porcja 4 x 220 ml hydrolizatu dziennie (w postaci płynnej mieszanki lub podstawy do sporządzania kaszek, budyniu itp.). Przy mniejszym spożyciu mleka należy zadbać o zrównoważoną i urozmaiconą dietę zapewniającą podaż warzyw, owoców, żółtka, mięsa, ryb i roślin strączkowych, co zapewnia odpowiednią podaż wapnia.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

Koletzko B. i wsp.: Global standard for the composition of infant formula: recommendations of an ESPGHAN coordinated international expert group. Journal of Pediatric Gastroenterology and Nutrition, November 2005; 41: 584-599.

Socha J. (red.) "Żywienie dzieci zdrowych i chorych", PZWL, Warszawa 1998.

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze