Zaloguj
Reklama

Zapalenie spojówek u noworodków - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Niemowlę
Fot. Pantherstock
Niemowlę
(5)
Reklama

Zapalenie spojówek dotyczy ok. 1-12 % noworodków, może być zarówno obustronne jak i jednostronne. Zapalenie spojówek u noworodków jest to stan zapalny błony śluzowej, która pokrywa twardówkę oraz wewnętrzne powierzchnie powiek. Zachorowanie występuje do 30 dnia życia. Najczęściej zapalenie spojówek u noworodków przebiega łagodnie i nie powoduje powikłań.

Objawy i przebieg zapalenia spojówek u noworodka

Czynniki etiologiczne

Najczęstszymi czynnikami etiologicznymi są bakterie:

  • Chlamydia trachomalis,
  • bakterie rzeżączki,
  • E.coli,
  • S.aureus.

Zakażenie następuje w okresie porodowym.

Zapalenie spojówek może być wywołane także:

  • azotanem srebra- tzw. chemiczne,
  • wirusami,
  • niedrożnością  kanalika łzowego.

Objawami zapalenia spojówek mogą być zaczerwienie spojówek, pęcherzyki, brodawki na powiekach, wydzielina, mrużenie powiek, niewielki światłowstręt. Objawy są zróżnicowane w zależności od czynnika wywołującego.

Przebieg poszczególnych zakażeń:

Bakteryjne zapalenie spojówek charakteryzuje się dość skąpą wydzieliną, przekrwieniem spojówek, pojawia się zwykle w 2-7 dobie życia.

Inaczej przebiega rzeżączkowe zapalenie spojówek, które występuje najczęściej 1-7 dni po urodzeniu, charakteryzuje się obfitą wydzieliną ropną.  Może prowadzić do ślepoty dziecka.

Chlamydiowe zapalenie spojówek zwykle ujawnia się ok. 2 tygodnia życia, ma łagodny przebieg, a wydzielina spojówkowa jest skąpa,  może mu towarzyszyć zapalenie płuc, pochwy lub uszu.

Zakażeniu H.influenza często towarzyszy zapalenie ucha środkowego.

U niektórych noworodków występuje chemiczne zapalenie spojówek spowodowane azotanem srebra (podawanym do worka spojówkowego w ramach profilaktyki rzeżączkowego zapalenia spojówek po urodzeniu). Pojawia się ono ok 1-3 dni po urodzeniu i ustępuje samoistnie (nie wymaga leczenia).

Kiedy udać się do lekarza i leczyć zapalenie spojówek u noworodka

W każdym przypadku pojawienia się wydzieliny w worku spojówkowym u noworodka należy zgłosić się do lekarza. W niektórych przypadkach zapalenia spojówek wskazane jest wykonanie posiewu z worka spojówkowego, badania cytologicznego. W zależności od ciężkości objawów i czynnika etiologicznego leczenie prowadzi się za pomocą leków miejscowych  (np. maści) lub leków doustnych. Stosowane są antybiotyki, leki przeciwwirusowe.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

  1. Nelson Pediatria. Tom 2, red. A. Milanowski, Elsevier 2012
  2. Standardy Medyczne - Zapalenia  spojówek  u  noworodków, M. Prost

 

Kategorie ICD:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze