Zaloguj
Reklama

Zajady - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: Redakcja
Opryszczka
Fot. ojoimages
Opryszczka
(3)
Reklama

Zajady to źle gojące się owrzodzenia i rozpadliny w kącikach ust.

Objawy i przebieg zajadów

Przyczyną zajadów są najczęściej stany zapalne śluzówek jamy ustnej - wirusowe, grzybicze, lub spowodowane zaniedbaniami higienicznymi (nawyk obgryzania lub drapania warg).

Czynnikami predysponującymi są niedobory witamin z grupy B (głównie B2) oraz żelaza. Długo utrzymujące się zajady mogą świadczyć o chorobach przebiegających z niedoborem odporności. Uporczywe zajady zdarzają się też w cukrzycy.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć zajady

Konsultacji z lekarzem wymagają zajady połączone z innymi niepokojącymi objawami, lub zajady utrzymujące się pomimo opisanego poniżej domowego leczenia.

Leczenie zajadów

Wskazane jest włączenie preparatów wielowitaminowych, zwłaszcza zawierających żelazo i witaminy z grupy B. Miejscowo można stosować dostępne bez recepty maści obojętne i przyspieszające regenerację naskórka (maść tranowa, maści z witaminą A, Linomag, Bepanthen, Solcoseryl).

Piśmiennictwo
Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze