Zaloguj
Reklama

Zachłyśnięcie ciałem stałym

Niemowlę
Fot. ojoimages
Niemowlę
(5)
Reklama

Jest to przedostanie się ciała stałego do dróg oddechowym z ich zatkaniem co prowadzi do bezpośredniego zagrożenia życia. Najczęściej zdarza się podczas jedzenia lub w przypadku najmłodszych dzieci, podczas zabawy drobnymi elementami zabawek.

Zachłyśnięcie ciałem stałym - Objawy i przebieg

Nagle, zazwyczaj podczas jedzenia, dziecko krztusi się, przestaje oddychać, sinieje i traci przytomność. Przy całkowitym zatkaniu dróg oddechowych po kilku minutach dochodzi do zatrzymania akcji serca i do śmierci. W łagodniejszych przypadkach występuje tylko nasilony, uporczywy kaszel i duszność, bez utraty przytomności.

Zachłyśnięcie ciałem stałym - Kiedy udać się do lekarza

Pomoc lekarską (zespół reanimacyjny pogotowia ratunkowego) należy wezwać zawsze gdy istnieje podejrzenie zachłyśnięcia, jednak podstawą działania jest szybkie udzielenie pomocy nawet przez osobę bez wykształcenia medycznego. W wielu przypadkach tylko to może uratować dziecku życie!

Zachłyśnięcie ciałem stałym - Leczenie

Pierwsza pomoc w przypadku zachłyśnięcia ciałem stałym wygląda następująco: Małe dziecko lub niemowlę układamy sobie na kolanach z głową skierowaną w dół lub podnosimy za nogi i uderzamy je pomiędzy łopatki. Sprawdzić palcem, czy w jamie ustnej nie zalegają żadne resztki blokujące przepływ powietrza. Jeśli ciało obce znajduje się w górnej części gardła można spróbować wyjąć je palcem. U starszych dzieci i dorosłych wykonujemy tzw. rękoczyn Heimlicha, który polega na opasującym chwyceniu pacjenta od tyłu, na granicy klatki piersiowej i jamy brzusznej. Jedną dłoń zaciskamy w pięść i opieramy pod dolną część mostka, drugą dłoń układamy na pięści. Mocno zaciskamy ręce i staramy się pchnąć pięść kilka razy pod mostek w kierunku głowy. Celem tego rękoczynu jest gwałtowne zwiększenie ciśnienia w drogach oddechowych, co umożliwia niekiedy odkrztuszenie ciała obcego. W razie potrzeby manewr powtarzamy nawet 10 razy. Pomocne może być sztuczne oddychanie metodą usta-usta (objąć swoimi ustami usta i nos dziecka lub w przypadku dziecka starszego objąć tylko usta i zatkać nos palcami). Jeśli pomimo pomocy nie udało się usunąć z dróg oddechowych ciała obcego a dziecko wciąż nie oddycha, doraźnym ratunkiem pozostaje ominięcie przeszkody w drogach oddechowych poprzez nakłucie tchawicy w okolicy zagłębienia nad mostkiem za pomocą igły o grubym świetle. Wzywając pogotowie ratunkowe należy podkreślić konieczność szybkiego przyjazdu zespołu reanimacyjnego, a nie ogólnego zespołu wyjazdowego. Nawet gdy zachłyśnięcie było łagodne (bez utraty przytomności) - należy wezwać lekarza. Objawy skurczu dróg oddechowych lub ciężkiego zapalenia płuc mogą rozwinąć się dopiero po pewnym czasie od zachłyśnięcia.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

Górnicki B., Dębiec B., Baszczyński J.: „Pediatria” 1995.

Meuret G.H., Lollgen H.: „Podstawy reanimacji” 1993.

Kategorie ICD:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze