Zaloguj
Reklama

Wysiękowe zapalenie opłucnej u dzieci - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Chore dziecko
Fot. Pantherstock
Chore dziecko
(5)
Reklama

Wiele osób nie potrafi sobie wyobrazić, czym jest opłucna. Jest to wąska szczelina (pomiędzy opłucną płucną a opłucną ścienną), w której znajdują się niewielkie ilości płynu surowiczego. Jego rolą jest zwilżanie ocierających się o siebie blaszek podczas oddychania. Wysiękowe zapalenie opłucnej związane jest z gromadzeniem się wysięku w jamie opłucnej. Powstały wysięk, w wysiękowym zapaleniu opłucnej, wchłania się bardzo wolno. Niestety jego resztki łącznotkankowe, tworzą zrosty opłucnej. W większości przypadków choroba ta jest powikłaniem, objawem innej choroby (zapalenie płuc, gruźlica, choroba nowotworowa, przewodu pokarmowego) bądź występuje przy niewydolności serca czy nerek. Choroba ta wymaga leczenia, pacjent jest hospitalizowany.

Objawy i przebieg wysiękowego zapalenia opłucnej u dzieci

Objawy zapalenia opłucnej

Objawy zapalenia opłucnej, pojawiają się u dzieci nagle i niespodziewanie. Początkowo pojawia się ból, który ma charakter kłujący oraz ostry, w obrębie klatki piersiowej. Ból ten nasila się podczas kaszlu, kichania, przy skłonach, śmiechu czy skręcaniu tułowia. Nasila się także podczas wdechu. Dziecko najczęściej układa się na stronie chorej i stara się nie oddychać (wstrzymuje oddech), gdyż nie odczuwa wtedy bólu. Wraz z narastaniem wysięku, objawy bólowe ustępują, pojawiają się duszności, problemy z nabraniem powietrza, oddech staje się bardzo spłycony i przyspieszony. U dzieci widoczna jest zmiana pozycji ciała podczas chodzenia (przechylenie w jedną stronę).

Diagnostyka i leczenie zapalenia wysiękowego opłucnej

W przypadku podejrzenia zapalenia opłucnej wykonywane jest badanie pacjenta oraz RTG klatki piersiowej. Zdarza się tak, iż pacjent kierowany jest na badanie TK lub MRI. Wykonanie punkcji jamy opłucnej pozwala na ostateczne postawienie diagnozy. W przypadku nagromadzenia się dużej ilości płynu, konieczne jest wykonanie nakłucia i/lub drenażu. Leczenie choroby jest zależne od przyczyny, która ją wywołała. Dziecko powinno być dodatkowo odpowiednio układane. Kluczową rolę odgrywają także ćwiczenia oddechowe.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze