Zaloguj
Reklama

Wynik badania moczu - wzmożony urobilinogen

Badanie moczu
Fot. ojoimages
Badanie moczu
(4)
Reklama

Urobilinogen jest produktem metabolizmu barwnika żółciowego – bilirubiny. Jest to związek rozpuszczalny w wodzie i może być obecny w moczu u każdego zdrowego człowieka. Wydalanie urobilinogenu z moczem powinno wynosić 0-4 mg (0-67 umol) na dobę. Jeżeli w moczu jest go więcej, mówimy o wzmożonym wydalaniu urobilinogenu.

Bakterie w moczu - Objawy i przebieg

Nadmiar urobilinogenu w moczu może powodować bardziej intensywne, żółtawo-brązowe zabarwienie moczu. Zwykle nie towarzyszą temu żadne inne objawy.

Stwierdzenie wzmożonego urobilinogenu w moczu może świadczyć o zwiększonej produkcji bilirubiny, na przykład przy rozpadzie krwinek czerwonych (hemoliza). Może to być również pierwszy objaw uszkodzenia wątroby (np. zaczynające się wirusowe zapalenie wątroby).

Zwiększenie wydalania urobilinogenu z moczem obserwowano po dużych wysiłkach fizycznych i po bardzo obfitym, tłustym posiłku. Objaw ten można też niekiedy stwierdzić u chorych z przewlekłymi zaparciami.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Stwierdzenie podwyższonego stężenia urobilinogenu w moczu wymaga powtórzenia badania. Jeżeli podwyższenie wydalania utrzymuje się i nie jest związane z dużym wysiłkiem fizycznym, lub ze spożyciem dużego, ciężkostrawnego posiłku, to konieczne jest zasięgnięcie porady lekarskiej. Zwykle niezbędne jest wykonanie badań:

  • morfologii,
  • bilirubiny całkowitej i związanej oraz
  • prób wątrobowych lub
  • innych dodatkowych badań zleconych przez lekarza.

Bakterie w moczu - Leczenie

Należy unikać obciążania się obfitymi, ciężkostrawnymi posiłkami. W przypadku zaparć zastosować dietę bogatoresztkową.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

Pawelski S., Maj S. „Normy i kliniczna interpretacja badań diagnostycznych w medycynie wewnętrznej”, PZWL, Warszawa 1981, s. 377

 

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze