Zaloguj
Reklama

Wskazania do odroczenia szczepień

Strzykawka, zastrzyk
Fot. ojoimages
Strzykawka, zastrzyk
(3)
Reklama

W pewnych wypadkach szczepienia ochronne powinny być odroczone. Najczęściej przyczyną jest ostra choroba infekcyjna. Zdaniem ekspertów do spraw szczepień, w Polsce nadmiernie często zwalnia się ze szczepień dzieci, u których tak naprawdę nie ma przeciwwskazań do szczepienia.

Odroczenie szczepień - Objawy i przebieg

Zgodnie z instrukcjami WHO, w pełni zaakceptowanymi przez Polskie Towarzystwo Pediatryczne, szczepienie należy odroczyć w przypadku stwierdzenia u dziecka ostrego stanu chorobowego z gorączką lub zaostrzenia choroby przewlekłej. Nie powinno się natomiast rezygnować ze szczepienia przy niewielkich dolegliwościach takich jak pokasływanie, zatkany nos, objawy alergii, katar sienny. Takie stany trwają często miesiącami i nie są ostrą chorobą.

Błędem jest również zwalnianie ze szczepień dzieci:

  • niedożywionych,
  • wcześniaków i dzieci urodzonych z niską masą ciała,
  • dzieci stosujących aktualnie antybiotyk (bez objawów ostrej infekcji) lub miejscowe maści sterydowe.

Nie powinno się odraczać szczepień u dzieci z przewlekłymi chorobami

  • skóry, 
  • serca,
  • płuc,
  • nerek,
  • wątroby
  • układu nerwowego,

jeżeli choroby te są w okresie wyrównania i nie postępują.

Dzieci z zaburzeniami odporności można szczepić szczepionkami zabitymi, nie należy natomiast stosować u nich szczepionek żywych, atenuowanych. Co najmniej 3-miesięcznego odroczenia od szczepień żywymi szczepionkami wymagają natomiast dzieci, u których podano preparat krwi lub immunoglobulin. Poprawnym przeciwwskazaniem jest także udowodniona nadwrażliwość na jeden ze składników używanych do produkcji szczepionki (np. antygen białka kurzego lub neomycynę).

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Poinformuj pediatrę jeżeli u dziecka występuje jeden ze stanów będących przeciwwskazaniem do szczepień.

Odroczenie szczepień - Leczenie

W przypadkach wątpliwości co do prowadzenia do szczepień można kontaktować się telefonicznie z Terenowymi Stacjami SANEPID lub istniejącymi w każdym województwie Poradniami Konsultacyjnymi ds. Szczepień.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

Woynarowska B., Szajnert-Milart I. "Uodpornienie sztuczne przeciw chorobom zakaźnym u dzieci i młodzieży", Wyd. Czelej, Lublin 1997.

Kalendarz szczepień ochronnych na rok 2004.

Kategorie ATC:


Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze