Zaloguj
Reklama

Wskazania do odroczenia szczepień

Strzykawka, zastrzyk
Fot. ojoimages
Strzykawka, zastrzyk
(3)
Reklama

W pewnych wypadkach szczepienia ochronne powinny być odroczone. Najczęściej przyczyną jest ostra choroba infekcyjna. Zdaniem ekspertów do spraw szczepień, w Polsce nadmiernie często zwalnia się ze szczepień dzieci, u których tak naprawdę nie ma przeciwwskazań do szczepienia.

Odroczenie szczepień - Objawy i przebieg

Zgodnie z instrukcjami WHO, w pełni zaakceptowanymi przez Polskie Towarzystwo Pediatryczne, szczepienie należy odroczyć w przypadku stwierdzenia u dziecka ostrego stanu chorobowego z gorączką lub zaostrzenia choroby przewlekłej. Nie powinno się natomiast rezygnować ze szczepienia przy niewielkich dolegliwościach takich jak pokasływanie, zatkany nos, objawy alergii, katar sienny. Takie stany trwają często miesiącami i nie są ostrą chorobą.

Błędem jest również zwalnianie ze szczepień dzieci:

  • niedożywionych,
  • wcześniaków i dzieci urodzonych z niską masą ciała,
  • dzieci stosujących aktualnie antybiotyk (bez objawów ostrej infekcji) lub miejscowe maści sterydowe.

Nie powinno się odraczać szczepień u dzieci z przewlekłymi chorobami

  • skóry, 
  • serca,
  • płuc,
  • nerek,
  • wątroby
  • układu nerwowego,

jeżeli choroby te są w okresie wyrównania i nie postępują.

Dzieci z zaburzeniami odporności można szczepić szczepionkami zabitymi, nie należy natomiast stosować u nich szczepionek żywych, atenuowanych. Co najmniej 3-miesięcznego odroczenia od szczepień żywymi szczepionkami wymagają natomiast dzieci, u których podano preparat krwi lub immunoglobulin. Poprawnym przeciwwskazaniem jest także udowodniona nadwrażliwość na jeden ze składników używanych do produkcji szczepionki (np. antygen białka kurzego lub neomycynę).

Odroczenie szczepień - Kiedy udać się do lekarza

Poinformuj pediatrę jeżeli u dziecka występuje jeden ze stanów będących przeciwwskazaniem do szczepień.

Odroczenie szczepień - Leczenie

W przypadkach wątpliwości co do prowadzenia do szczepień można kontaktować się telefonicznie z Terenowymi Stacjami SANEPID lub istniejącymi w każdym województwie Poradniami Konsultacyjnymi ds. Szczepień.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

Woynarowska B., Szajnert-Milart I. "Uodpornienie sztuczne przeciw chorobom zakaźnym u dzieci i młodzieży", Wyd. Czelej, Lublin 1997.

Kalendarz szczepień ochronnych na rok 2004.

Kategorie ATC:


Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze