Zaloguj
Reklama

Witamina K u niemowląt - czy noworodek może otrzymać ją doustnie?

Autorzy: lek. Małgorzata Szmyt
Syrop
Fot. Panthermedia
Syrop
(5)
Reklama

Niedobór witaminy K w pierwszych miesiącach życia może grozić niebezpiecznymi krwawieniami. W zależności od tego, kiedy wystąpią mogą mieć różne objawy i konsekwencje.

Wiramina K u niemowląt - Objawy i przebieg

Wyróżniamy 3 postaci krwawień spowodowanych niedoborem witaminy K: postać wczesną, klasyczną i późną. Postać wczesna, charakteryzuje się krwawieniami w I dobie życia, występuje rzadko.

Postać klasyczna, zazwyczaj między 3 a 5 dniem życia, może objawiać się krwawieniem z przewodu pokarmowego, więc np. krwistymi stolcami, wymiotami, a także krwawieniem ze skóry, błon śluzowych, pępka.

Postać późna, najczęściej między 2 a 8 tygodniem życia, najczęściej dochodzi w niej do krwawień wewnątrzczaszkowych.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

W Polsce, noworodki w szpitalu w 1 dobie życia mogą otrzymać witaminę K doustnie lub domięśniowo. Decyzję o drodze podania leku, powinni podjąć rodzice po konsultacji z lekarzem. Jednorazowe podanie witaminy K nie zabezpiecza przed późnymi krwawieniami, dlatego od 8 dnia życia do ukończenia 3 miesiąca życia dziecko powinno otrzymywać doustnie 25ug tej witaminy. W aptekach dostępne są różne formy witaminy K. Każdy rodzic może znaleźć odpowiednią dla niego formę: kapsułkę twist-off, krople doustne lub aerozol. Można również kupić preparaty łączone z witaminą D.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

Dobrzańska A: Pediatria., Elsevier Urban&Partner 2014

Kategorie ATC:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze