Zaloguj
Reklama

Witamina K - jakie jest zapotrzebowanie w wieku niemowlęcym?

Autorzy: lek. Małgorzata Szmyt
Niemowlę
Fot. Pantherstock
Niemowlę
(5)
Wiramina K u niemowląt
Reklama

Witamina K jest bardzo istotna w pierwszych miesiącach życia. Jej odpowiednia ilość podawana dziecku, może zapobiec groźnym krwawieniom. Krwawienia mogą mieć bardzo różne formy: od krwawienia z powłok do krwawień wewnątrzczaszkowych.

Wiramina K u niemowląt - Objawy i przebieg

Po urodzeniu, jeszcze w szpitalu, noworodki w naszym kraju otrzymują witaminę K domięśniowo lub doustnie. Jednak ta jednorazowa dawka nie zabezpiecza przed późnymi krwawieniami. Dlatego, od drugiego tygodnia życia dziecka (czyli od 8 dnia życia) do ukończenia 3 miesiąca, dziecko powinno otrzymywać codziennie, regularnie odpowiednia dawkę witaminy K.

Mieszanki mleczne zawierają tę witaminę – dzieciom karmionym sztucznie nie trzeba jej dodatkowo suplementować. Noworodkom i niemowlętom karmionym wyłącznie piersią należy codziennie podawać 25ug witaminy K. W przypadku karmienia mieszanego należy obliczyć jaką ilość dziecko otrzymuje w mieszankach mlecznych (zazwyczaj ok. 3-9ug/100ml). W aptekach można kupić witaminę K w kroplach, kapsułkach twist off (odkręcanych) oraz w aerozolu. Kapsułki są jednorazowe, ich zawartość podaje się wyciskając bezpośrednio do buzi dziecka.

Przy podawaniu witaminy K w kroplach i w aerozolu należy uważać, aby nie ubrudzić końcówki aplikatora np. dotykając buzi dziecka. Dostępne są również preparaty łączone z witaminą D, którą również należy podawać noworodkom i niemowlętom.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

Dobrzańska A: Pediatria., Elsevier Urban&Partner 2014

Kategorie ATC:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze