Zaloguj
Reklama

Witamina K - jakie jest zapotrzebowanie w wieku niemowlęcym?

Kilkumiesięczne dziecko
Fot. panthermedia
Kilkumiesięczne dziecko
(5)
Reklama

Witamina K jest niezbędna do prawidłowego przebiegu wielu procesów fizjologicznych. Najlepiej poznana jest rola witaminy K w syntezie czynników krzepnięcia oraz w metabolizmie kostnym, ale nie są to jedyne mechanizmy wymagające obecności tej witaminy.

Witamina K - Objawy i przebieg

Zapotrzebowanie na witaminę K w okresie niemowlęcym wynosi około 1 mikrogram (mcg) na kg masy ciała na dobę. Mieszanki mleczne modyfikowane dla niemowląt, a także preparaty mlekozastępcze, zawierają od 3 do 9 mcg witaminy K w 100 ml mieszanki, stąd zapewniają wystarczającą podaż witaminy K, nawet po uwzględnieniu niskiego wchłaniania witaminy K z przewodu pokarmowego, które u niemowląt wynosi około 30%. Zawartość witaminy K w mleku kobiecym wynosi natomiast zaledwie ok. 0,25 mcg na 100 ml mleka i może być niewystarczająca do pokrycia dobowego zapotrzebowania. Z tego powodu w Polsce, od roku 2007 rekomenduje się rutynową, doustną suplementację mikrodawkami witaminy K dla niemowląt karmionych naturalnie w pierwszym kwartale życia.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Jeżeli Twoje dziecko jest w wieku od 2 tygodni do końca 3 miesiąca życia skonsultuj się ze swoim lekarzem pediatrą lub lekarzem rodzinnym w sprawie zmodyfikowanych w roku 2007 zaleceń dotyczących suplementacji witaminy K. Generalnie suplementacji takiej wymaga olbrzymia większość zdrowych niemowląt w pierwszym kwartale życia, o ile są karmione wyłącznie piersią. Ostateczną dawkę witaminy K powinien wyznaczyć lekarz, istnieją bowiem stany w których rutynowa dawka 25 mikrogramów powinna zostać zwiększona lub zmniejszona.

Witamina K - Leczenie

W chwili obecnej (2007) na naszym rynku farmaceutycznym istnieje praktycznie tylko jeden preparat zawierający dawki mikrogramowe, zgodne z aktualnymi zaleceniami suplementacji witaminy K. Jest to Vita K w kroplach. Zalecana zdrowym niemowlętom karmionym piersią dawka 0,25 mikrogramów odpowiada 1 ml preparatu Vita K. Preparat ten jest dostępny bez recepty. Należy podkreślić, że witaminy K w ogóle nie zawierają najpopularniejsze na naszym rynku preparaty wielowitaminowe dla niemowląt: Vibovit i Cebion Multi.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

Zalecenia Zespołu Ekspertów. Przewodnicząca: Doc dr hab. n. med. Anna Dobrzańska - Konsultant Krajowy w dziedzinie Pediatrii "Standardy Medyczne" numer 1/2007.

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze