Zaloguj
Reklama

Witamina K u niemowląt - czy niemowlęta karmione sztucznie wymagają suplementacji?

Autorzy: lek. Małgorzata Szmyt
Niemowlę
Fot. Pantherstock
Niemowlę
(3)
Wiramina K u niemowląt
Reklama

Podawanie witaminy K w pierwszych miesiącach życia jest istotnym obowiązkiem, dzięki temu można zapobiec groźnym krwawieniom. Według polskich zaleceń, oprócz jednorazowej dawki witaminy K, którą noworodki otrzymują tuż po urodzeniu w formie domięśniowej lub doustnej, dzieci od 8 dnia życia do ukończenia 3 miesiąca życia wymagają suplementacji 25ug witaminy K dziennie, podawanej doustnie.

Wiramina K u niemowląt - Objawy i przebieg

Mieszanki mleczne są wzbogacone witaminą K. Przy wyłącznym karmieniu sztucznym nie trzeba dodatkowo podawać tej witaminy. W przypadku karmienia mieszanego należy obliczyć jaką ilość dziecko otrzymuje w mieszankach mlecznych (zazwyczaj ok. 3-9ug/100ml).

W najpopularniejszych w Polsce mieszankach mlecznych jest ok. 5ug/100ml, zatem zazwyczaj gdy dziecko zjada ok. 500ml mleka sztucznego, nie wymaga dodatkowej suplementacji. W razie wątpliwości należy poradzić się lekarza.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

Dobrzańska A: Pediatria., Elsevier Urban&Partner 2014

 

Kategorie ATC:


Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze