Wiek kostny opóźniony - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Określenie wieku kostnego jest jedną z metod określenia tzw. wieku biologicznego dziecka na podstawie oceny dojrzewania jego kości. Wiek biologiczny jest ogólnym miernikiem poziomu rozwoju dziecka W tym celu wykonuje się zdjęcie rentgenowskie lewego nadgarstka i porównuje się obraz rozwoju kości ze specjalnym atlasem. U noworodków i niemowląt można również w tym celu wykonać zdjęcie rtg kolana. Za pomocą wieku kostnego, stosując odpowiednie tabele lub programy komputerowe możliwe jest obliczenie wzrostu, jaki osiągnie dziecko w życiu dorosłym. Jest to również badanie przydatne w diagnostyce zaburzeń wzrastania.
Objawy i przebieg wieku kostnego opóźnionego
Wiek metrykalny dziecka nie musi być zawsze zgodny z wiekiem kostnym. Dopuszczalne jest opóźnienie wieku kostnego wynoszące do 2 lat. Opóźnienie wieku kostnego odzwierciedla opóźnienie wzrastania i rozwoju stwierdzane w takich stanach chorobowych jak: niedobór hormonu wzrostu, niezdiagnozowana lub niewłaściwie leczona niedoczynność tarczycy, ciężkie choroby ogólnoustrojowym (wady serca, mukowiscydoza, ciężkie postacie astmy oskrzelowej, przewlekłe niedokrwistości, przewlekłe choroby nerek, przewlekłe choroby przewodu pokarmowego), niedożywienie. Opóźnienie wieku kostnego obserwowane jest także w tzw. konstytucjonalnym opóźnieniu wzrostu i rozwoju. Dzieci te rosną jednak dłużej niż ich rówieśnicy, gdyż później występuje u nich dojrzewanie płciowe i w końcowym efekcie ich wzrost po osiągnięciu dorosłości jest prawidłowy.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć wiek kostny opóźniony
Konsultacji endokrynologicznej wymaga opóźnienie wieku kostnego o ponad 2 lata, w porównaniu z wiekiem metrykalnym, zwłaszcza w przypadku współistniejącego opóźnionego dojrzewania.
Leczenie wieku kostnego opóźnionego
Leczenia domowego nie ma.
Piśmiennictwo
Bibliografia:
Korman E.: Podstawy endokrynologii wieku rozwojowego. PZWL Warszawa 1999.
Greenspan F.S., Gardner D.G.: Endokrynologia ogólna i kliniczna. Wydawnictwo Czelej Lublin 2004.
Kategorie ICD:
- Inne zaburzenia rozwoju i wzrostu kości
- Krzywica, czynna
- Niedobór witaminy D, nie określony
- Niedoczynność przysadki
- Zahamowanie wzrostu nasady kości
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.
- Tagi:
- rtg,
- rozwój,
- wiek kostny