Zaloguj
Reklama

Wczesne objawy ciąży

Pozytywny test ciążowy
Fot. Panthermedia
Pozytywny test ciążowy
(4)
Reklama

Objawy pojawiające się w bardzo wczesnej ciąży mogące nasuwać przypuszczenie jej istnienia.

Objawy ciąży - Objawy i przebieg

Pod wpływem zmian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety w czasie ciąży, już od momentu zapłodnienia mogą pojawiać się pewne objawy sugerujące jej istnienie. Czasami są one jednak tak subtelne, że niezauważalne lub mylone z dolegliwościami innego pochodzenia.

Najbardziej prawdopodobnym objawem ciąży jest zatrzymanie miesiączki. Część objawów można jednak zauważyć już przed jej zatrzymaniem.

Pod wpływem wzrostu poziomu progesteronu następuje nieznaczne podwyższenie podstawowej temperatury ciała. Można również zauważyć zmiany w gruczołach sutkowych. Stają się one nieco powiększone, obrzęknięte, bolesne, tkliwe. Zwiększa się również obfitość wydzieliny pochwowej zawierającej śluz szyjkowy oraz złuszczone komórki nabłonka.

W kilka dni po zapłodnieniu w momencie zagnieżdżania się zapłodnionej komórki jajowej w błonie śluzowej macicy może pojawić się nieznaczne plamienie lub krwawienie nazywane krwawieniem implantacyjnym. Mogą pojawić się także nieznaczne bóle podbrzusza, nadmierna senność, wzmożone wydzielanie śliny.

Osoby palące papierosy mogą odczuwać niechęć do palenia, jak również drażniące działanie dymu tytoniowego.

Opisane powyżej objawy są objawami mogącymi jedynie nasuwać przypuszczenie istnienia ciąży. Bywa również tak, iż pomimo braku ciąży kobieta odczuwa powyższe dolegliwości. Najczęściej wywołane jest to czynnikiem psychicznym w sytuacjach ogromnej chęci posiadania potomstwa lub też strachu przed niechcianą ciążą.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Jeżeli wraz z objawami mogącymi sugerować ciążę pojawi się zatrzymanie miesiączki lub też bardzo obfite krwawienie należy wykonać test ciążowy oraz zgłosić się do lekarza.

Konieczne jest przeprowadzenie badania i stwierdzenie czy dolegliwości związane są z wczesną ciążą czy też z innymi zaburzeniami funkcjonowania organizmu.

Objawy ciąży - Leczenie

Powyżej opisane objawy są bardzo trudne do rozpoznania i odróżnienia ich od objawów innych schorzeń. Tylko dokładna obserwacja cyklu miesiączkowego przy jednoczesnym współżyciu seksualnym bez zabezpieczenia może ułatwić wychwycenie wczesnych objawów ciąży oraz powiązanie ich z jej istnieniem.

Jeżeli istnieje przypuszczenie ciąży należy wykonać test ciążowy dostępny w aptekach bez recepty.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze