Zaloguj
Reklama

Upławy - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: Redakcja
Ból brzucha spowodowany menstruacją
Fot. medforum
Ból brzucha spowodowany menstruacją
(4)
Reklama

Za upławy uważa się nieprawidłową wydzielinę z pochwy, która wypływa w nadmiernej ilości, jest nieprawidłowej konsystencji, bądź ma nieprawidłowe zabarwienie lub zapach. Najczęściej powstają one na skutek różnego rodzaju infekcji, stanów zapalnych, zmian hormonalnych i innych.

Objawy i przebieg upławów

W trakcie cyklu miesiączkowego wydzielina z pochwy zmienia się w zależności od jego fazy. Fizjologią jest pojawienie się większej ilości śluzu w okresie okołoowulacyjnym, jak również w czasie ciąży czy podczas aktu płciowego. Jest ona jednak przejrzysta i bezwonna. Jeżeli tak nie jest wskazuje to na istnienie upławów. Ilość wydzieliny nie świadczy o upławach i nie może stanowić wykładnika choroby.
 
W zależności od czynnika wywołującego upławy mogą one mieć różne zabarwienie (żółtawe, zielonkawe, brunatne, z domieszką krwi) i zapach. Najczęściej świadczą one o istnieniu jakiegoś stanu chorobowego. Najczęściej upławy mogą występować w takich chorobach jak stany zapalne spowodowane zakażeniem rzęsistkiem, grzybami (Candida) czy też rzeżączką. Mogą być również objawem najróżniejszych stanów przednowotworowych narządów płciowych jak również chorób ogólnoustrojowych np. cukrzycy.
 
Bardzo często upławy są spowodowane urazami mechanicznymi spowodowanymi np. wkładką wewnątrzmaciczną, nieprawidłowym używaniem tamponów.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć upławy

W przypadku zauważenia jakiejkolwiek nieprawidłowej wydzieliny z pochwy należy udać się do lekarza. Szczególnie w przypadku gdy wydzielina ma bardzo przykry gnilny zapach lub gdy są one gęste i podbarwione krwią. Może to wskazywać na bardzo poważne schorzenia.
 
Upławy najczęściej zmuszają kobiety do wizyty w gabinecie ginekologicznym, gdyż są one bardzo uciążliwe. Mogą powodować świąd i pieczenie sromu, czy też ból podczas stosunku. Poza tym nieprzyjemny zapach staje się bardzo krepujący.

Leczenie upławów

Higiena osobista i prowadzenie zdrowego trybu życia pozwoli w pewnym stopniu ustrzec się przed wieloma zakażeniami. Niewątpliwie wizyta u lekarza jest konieczna, gdyż leczenie bez poznania przyczyny nie przynosi z reguły efektów. Lekarz po badaniu i poznaniu prawdopodobnej przyczyny wprowadzi odpowiednie leczenie.
 
W celu postawienia prawidłowej diagnozy najczęściej pobiera się wymaz bakteriologiczny oraz przeprowadza się badania dodatkowe jak np. usg narządu rodnego. Najczęściej zaleca się różnego rodzaju nasiadówki, irygacje pochwy, a w części przypadków leczenie antybiotykami.
Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze