Zaloguj
Reklama

Ukąszenie przez żmiję zygzakowatą - pierwsza pomoc

Gorączka u dziecka
Fot. ojoimages
Gorączka u dziecka
(4)
Ukąszenie przez żmiję zygzakowatą
Reklama

Żmija zygzakowata (Vipera berus) jest jadowitym wężem zamieszkującym niemal całą Europę, w tym znaczne tereny Polski. Nie jest gatunkiem agresywnym, ani też bardzo jadowitym, ale jej ukąszenie może być groźne dla dzieci.

Ukąszenie przez żmiję zygzakowatą - Objawy i przebieg

Nie każde ukąszenie przez żmiję jest związane z wprowadzeniem jadu do organizmu człowieka. Typowym objawem wprowadzenia jadu jest wyraźny obrzęk w miejscu ukąszenia. Towarzyszy mu ból, a obrzęk stopniowo narasta i może utrzymywać się nawet parę tygodni. Jad żmii powoduje uszkodzenie naczyń krwionośnych i rozpad krwinek czerwonych. U około 20-25% pokąsanych występują nasilone objawy ogólne takie jak poty, zawroty głowy, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, zwyżka temperatury ciała. W ciężkich zatruciach występuje wstrząs objawiający się osłabieniem, bladością, uczuciem zimna, przyspieszeniem akcji serca i spadkiem ciśnienia krwi. Śmiertelność po ukąszeniu żmii jest szacowana na 1%.

Ukąszenie przez żmiję zygzakowatą - Kiedy udać się do lekarza

Każdy przypadek ukąszenia dziecka przez żmiję wymaga pilnej pomocy lekarskiej. Leczeniem z wyboru przy nasilonych objawach jest podanie surowicy przeciw jadowi. Surowica taka jest dostępna w większości Oddziałów Ratunkowych.

Ukąszenie przez żmiję zygzakowatą - Leczenie

Bezpośrednio po ukąszeniu przez żmiję należy maksymalnie uspokoić dziecko (bardzo ważne!). Kończynę na której jest ukąszenie należy unieruchomić, także samo dziecko powinno przebywać w spoczynku, ponieważ ruch przyspiesza wchłanianie jadu. Nieco powyżej ukąszenia należy założyć opaskę uciskową, a samo miejsce ukąszenia należy (o ile jest to możliwe) odkazić i obłożyć lodem. Opaska uciskowa nie może być założona zbyt mocno i należy ją okresowo zwalniać (co 10-15 minut). Uwaga! Istniejące w powszechnej świadomości ludzi zalecenie nacięcie miejsca ukąszenia i odsysanie krwi z jadem nie ma żadnego uzasadnienia medycznego w przypadku żmii zygzakowatej. Zdaniem większości autorów postępowanie takie może nawet przynieść więcej szkód niż pożytku.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

Bogdanik T. i wsp. „Toksykologia kliniczna” PZWL, Warszawa 1988

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze