Zaloguj
Reklama

Szczepienie przeciwko gruźlicy u dzieci

Szczepienia obowiązkowe
Fot. medforum
Szczepienia obowiązkowe
(4)
Reklama

Pierwsze szczepienie przeciwko gruźlicy wykonuje się u wszystkich noworodków urodzonych w stanie dobrym w 1 dobie życia. Szczepionkę podaje się łącznie ze szczepieniem przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.

Gruźlica - Objawy i przebieg

Kolejne szczepienia wykonuje się w 7 i 12 roku życia (w 12 roku życia po wykonaniu próby tuberkulinowej). Szczepienie wykonuje się w zewnętrzną część lewego ramienia. Głównymi przeciwwskazaniami są: wrodzone lub nabyte niedobory odporności, ostra infekcja przebiegająca z gorączką, obecność czynnego zakażenia gruźlicą lub obecność w otoczeniu dziecka pacjenta z czynną gruźlicą (wtedy szczepimy dziecko dopiero po wykonaniu próby tuberkulinowej).

Po śródskórnym podaniu szczepionki w miejscu podania pojawia się pęcherzyk wypełniony przezroczystym płynem, po kilku dniach płyn ten mętnieje i ma kolor żółty, po następnym tygodniu pęcherzyk ulega wysuszeniu, pojawia się strupek otoczony zazwyczaj niewielkim zaczerwienieniem (do około 1cm), który następnie odpada i po 8-12 tygodniach pojawia się niewielka blizna, która świadczy o prawidłowo wykonanym szczepieniu.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Konsultacji z lekarzem wymagają objawy sugerujące powikłania poszczepienne: pojawiające się w miejscu szczepienia owrzodzenie skóry, duży rumień (powyżej 2 cm), lub powiększenie węzłów chłonnych lewej pachy.

Gruźlica - Leczenie

Nie stosować żadnych maści ani nie przemywać miejsca szczepienia. Wskazane jest jedynie stosowanie suchych, jałowych opatrunków.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • 1. Kubicka K., Kawalec W.: „Pediatria” 1999.
    2. Behrman R.: „Podręcznik pediatrii” 1996.

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze