Zaloguj
Reklama

Szczepienie po przebytej infekcji

Strzykawka, zastrzyk
Fot. ojoimages
Strzykawka, zastrzyk
(3)
Reklama

Ostra infekcja górnych dróg oddechowych jest jednym z najczęstszych powodów odroczenia szczepień ochronnych u dzieci.

Szczepienie po przebytej infekcji - Objawy i przebieg

Niewielkie dolegliwości, z temperaturą nie przekraczającą 38,5 stopnia, nie wykluczają planowego szczepienia. Odroczenia wymaga natomiast każdy ostry stan chorobowy lub zaostrzenie choroby przewlekłej, zwłaszcza jeżeli jest to poważniejsza infekcja wymagająca podawania antybiotyku.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Zgłoś swojemu pediatrze lub lekarzowi rodzinnemu jeżeli w planowanym terminie szczepienia dziecko ma ostra infekcję gorączkową i stosuje z tego powodu antybiotyk. W oficjalnych zaleceniach WHO nie ma konkretnego stanowiska w jakim czasie po zakończeniu antybiotykoterapii można ponownie podjąć szczepienia. W Polsce rutynowo przyjmuje się, że szczepienia można wznowić po 7-14 dniach od zakończenia leczenia ostrej infekcji (o ile dziecko w tym czasie nie ma innych niepokojących objawów). Zwykle Poradnie Rejonowe zalecają 14 dni rekonwalescencji.

Szczepienie po przebytej infekcji - Leczenie

Pamiętaj aby nie czekać zbyt długo z ponownym podjęciem szczepień po przebytej infekcji, może to bowiem doprowadzić do zaburzenia kalendarza szczepień.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

Woynarowska B., Szajnert-Milart I. "Uodpornienie sztuczne przeciw chorobom zakaźnym u dzieci i młodzieży", Wyd. Czelej, Lublin 1997.

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze