Zaloguj
Reklama

Świąd okolicy odbytu - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Wizyta u pediatry
Fot. ojoimages
Wizyta u pediatry
(4)
Reklama

Różne czynniki mogą powodować powstanie subiektywnego uczucia dyskomfortu w okolicy odbytu, zmuszającego do pocierania i drapania tej okolicy. Stan taki nazywany jest świądem odbytu.

Objawy i przebieg świądu okolicy odbytu

Najczęstszą przyczyną świądu odbytu, znaną większości rodziców, jest zakażenie owsikiem (Enterobius vermicularis). Typowe dla owsicy jest nasilanie się dolegliwości wieczorem oraz w czasie snu, sprawiające, że dziecko śpi niespokojnie i nawet w czasie snu mimowolnie drapie się w okolicy odbytu. Owsiki można zobaczyć nawet gołym okiem - oglądając w nocy okolicę odbytu dziecka (po szerokim rozszerzeniu pośladków i oświetleniu latarką).

Należy natomiast pamiętać, że badanie stolca rutynową metodą oglądania próbki kału pod mikroskopem (wykonywane w celu wykrycia lamblii i jaj pasożytów) zwykle nie wykrywa owsików. Badaniem zalecanym w celu potwierdzenia owsicy jest przyklejenie na noc przezroczystego plastra na okolice odbytu, a następnie oglądanie tego plastra pod mikroskopem z tzw. ciemnym polem widzenia.

Należy również pamiętać o innych przyczynach świądu odbytu, takich jak:

  • żylaki odbytu,
  • zakażenia grzybicze,
  • paciorkowcowe skóry i śluzówek odbytu.

Świąd odbytu występuje także u pacjentów z przewlekłymi zaparciami, zwłaszcza jeżeli w ich następstwie powstały pęknięcia śluzówki końcowego odcinka jelita grubego.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć świąd okolicy odbytu

Stwierdzenie owsików wymaga zastosowania leczenia preparatami, które są dostępne tylko na receptę, konieczna jest więc wizyta u lekarza. Także dłużej trwający świąd odbytu, nie ustępujący po opisanym poniżej leczeniu domowym, jest wskazaniem do konsultacji z lekarzem, który powinien oglądnąć dokładnie okolice odbytu, a także zbadać dziecko palcem przez odbyt.

Niekiedy konieczne jest pobranie wymazu na badania mykologiczne lub bakteriologiczne.

Leczenie świądu okolicy odbytu

W postępowaniu domowym ważne jest zachowanie podstawowych zasad higieny. Przy stwierdzeniu u dziecka owsików, oprócz leczenia farmakologicznego konieczna jest zmiana całej pościeli i bielizny osobistej z dokładnym wypraniem i wyprasowaniem w maksymalnej dopuszczalnej temperaturze, a także dokładne odkurzenie i wywietrzenie mieszkania (możliwe jest przetrwanie w pomieszczeniu owsików w postaci wysuszonej).

Jeżeli w domu jest więcej dzieci należy przypuszczać, że one także mają owsiki. Ponadto należy dopilnować zwyczaju codziennego mycia się dziecka.

Korzystne powinno być stosowanie na skórę okolicy odbytu łagodnych środków ściągających i przeciwzapalnych, np.:

  • Tormentiol,
  • Sudocrem,
  • maść cynkowa.
Piśmiennictwo

Bibliografia:

Diagnostyka różnicowa w pediatrii" Hertl M. (red.) Wydawnictwo Medyczne, Warszawa 1993, s. 274

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze