Zaloguj
Reklama

Spodziectwo - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Konsultacja lekarska
Fot. Panthermedia
Konsultacja lekarska
(3)
Reklama

Spodziectwo to jedna z najczęstszych wad wrodzonych układu moczowego u chłopców. Wada polega na nieprawidłowej lokalizacji ujścia zewnętrznego cewki moczowej.

Objawy i przebieg spodziectwa

Nieprawidłowe ujście cewki moczowej może być położone na brzusznej stronie żołędzi prącia, w rowku zażołędnym, na prąciu, na mosznie lub na kroczu. Nieprawidłowemu ujściu towarzyszy prawie zawsze przygięcie prącia, brak napletka od strony brzusznej i jego nadmiar od strony grzbietowej prącia.

Leczenie wady jest związane najczęściej z koniecznością zabiegu operacyjnego. Zabieg ma na celu wyprostowanie prącia i wytworzenie brakującego odcinka cewki z wyprowadzeniem jej ujścia na szczyt żołędzi. Zabieg jest wykonywany najczęściej w wieku 2-3 lat. W głębokich spodziectwach często stosuje się leczenie wieloetapowe.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć spodziectwo

Każdy przypadek widocznego nieprawidłowego ujścia cewki moczowej wymaga konsultacji z pediatrą lub urologiem. Leczenie operacyjne jest niezbędne zawsze, gdy stwierdza się zwężenie ujścia cewki, zagięcie członka ku dołowi lub też gdy umiejscowienie ujścia cewki jest bardzo nieprawidłowe.

Spodziectwo żołędziowe nie wymaga zazwyczaj leczenia, natomiast spodziectwo z umiejscowieniem ujścia cewki w obrębie trzonu członka wymaga go bezwzględnie. Postać spodziectwa z ujściem cewki w obrębie korony członka jest tą, w której najtrudniej zdecydować, czy leczenie jest potrzebne, czy też nie. Decydującym aspektem jest aspekt czynnościowy, a nie kosmetyczny wady.

Leczenie spodziectwa

Leczenia domowego nie ma.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

  1. K.Kubicka, W.Kawalec „Pediatria” Wyd. PZWL, 1999
  2. R.A.Mac Mahon „Podręcznik chirurgii dziecięcej”, Wyd. PZWL, 1990

Kategorie ICD:


Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze