Zaloguj
Reklama

Skąpe miesiączki - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Ból podbrzusza, ból jajników
Fot. medforum
Ból podbrzusza, ból jajników
(4)
Reklama

Nieznaczne krwawienie miesiączkowe, w trakcie którego dochodzi do utraty krwi nie większej aniżeli 50 ml. Może ona trwać kilka dni jak również występować pod postacią przedłużonych plamień.

Objawy i przebieg skąpych miesiączek

Skąpe miesiączki najczęściej spowodowane są zaburzeniami hormonalnymi, zmianami w obrębie jamy macicy jak również zaburzeniami nerwicowymi. Niewydolność jajników może być przyczyną niedostatecznego wydzielania estrogenów mających wpływ na endometrium.

Błona śluzowa macicy nie rozrasta się w sposób prawidłowy lub też dochodzi do jej przerośnięcia oraz niedostatecznego złuszczenia w trakcie miesiączki. Skąpe miesiączki bardzo często występują w przypadku zespołu policystycznych jajników oraz w niepłodności. Często zdarza się, że po zabiegach wyłyżeczkowania macicy, w jej jamie, na skutek uszkodzenia podstawnej warstwy błony śluzowej powstają bliznowate zrosty.

Powikłanie takie nosi nazwę zespołu Ashermana. Do zespołu Ashermana może także dojść w wyniku przewlekłych stanów zapalnych błony śluzowej macicy lub też po zabiegach operacyjnych wykonywanych na macicy. Skąpe miesiączki mogą być również jednym z objawów nadczynności tarczycy i jednocześnie choroby Gravesa-Basedova.

W przypadku stosowania hormonalnej antykoncepcji w postaci tabletek bądź też wkładek wewnątrzmacicznych uwalniających lewonorgestrel krwawienia miesiączkowe są o wiele mniej obfite.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć skąpe miesiączki

Wszelkie zaburzenia krwawienia miesiączkowego wymagają konsultacji lekarskiej. W tym również skąpe miesiączki. W celu zastosowania odpowiedniego leczenia konieczna jest dokładna diagnostyka. Mogą zostać zlecone badania hormonalne oraz USG i inne. Stosuje się leczenie przyczynowe. Zazwyczaj jest to leczenie środkami hormonalnymi oraz poprzez histerosalpingografię.

Leczenie skąpych miesiączek

Zbyt skąpe miesiączki można również leczyć za pomocą ziołowych kąpieli nasiadowych poprawiając ukrwienie narządów miednicy małej. Często pożądany rezultat przynosi masaż pleców w rejonie kości krzyżowej. 

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze