Zaloguj
Reklama

Skąpe miesiączki - leczenie

Ból podbrzusza, ból jajników
Fot. medforum
Ból podbrzusza, ból jajników
(4)
Reklama

Nieznaczne krwawienie miesiączkowe, w trakcie którego dochodzi do utraty krwi nie większej aniżeli 50 ml. Może ona trwać kilka dni jak również występować pod postacią przedłużonych plamień.

Skąpe miesiączki - Objawy i przebieg

Skąpe miesiączki najczęściej spowodowane są zaburzeniami hormonalnymi, zmianami w obrębie jamy macicy jak również zaburzeniami nerwicowymi. Niewydolność jajników może być przyczyną niedostatecznego wydzielania estrogenów mających wpływ na endometrium.

Błona śluzowa macicy nie rozrasta się w sposób prawidłowy lub też dochodzi do jej przerośnięcia oraz niedostatecznego złuszczenia w trakcie miesiączki. Skąpe miesiączki bardzo często występują w przypadku zespołu policystycznych jajników oraz w niepłodności. Często zdarza się, że po zabiegach wyłyżeczkowania macicy, w jej jamie, na skutek uszkodzenia podstawnej warstwy błony śluzowej powstają bliznowate zrosty.

Powikłanie takie nosi nazwę zespołu Ashermana. Do zespołu Ashermana może także dojść w wyniku przewlekłych stanów zapalnych błony śluzowej macicy lub też po zabiegach operacyjnych wykonywanych na macicy. Skąpe miesiączki mogą być również jednym z objawów nadczynności tarczycy i jednocześnie choroby Gravesa-Basedova.

W przypadku stosowania hormonalnej antykoncepcji w postaci tabletek bądź też wkładek wewnątrzmacicznych uwalniających lewonorgestrel krwawienia miesiączkowe są o wiele mniej obfite.

Skąpe miesiączki - Kiedy udać się do lekarza

Wszelkie zaburzenia krwawienia miesiączkowego wymagają konsultacji lekarskiej. W tym również skąpe miesiączki. W celu zastosowania odpowiedniego leczenia konieczna jest dokładna diagnostyka. Mogą zostać zlecone badania hormonalne oraz USG i inne. Stosuje się leczenie przyczynowe. Zazwyczaj jest to leczenie środkami hormonalnymi oraz poprzez histerosalpingografię.

Skąpe miesiączki - Leczenie

Zbyt skąpe miesiączki można również leczyć za pomocą ziołowych kąpieli nasiadowych poprawiając ukrwienie narządów miednicy małej. Często pożądany rezultat przynosi masaż pleców w rejonie kości krzyżowej. 

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze