Zaloguj
Reklama

Silny stres a bóle brzucha u dzieci

Wymioty u nastolatka
Fot. Pantherstock
Wymioty u nastolatka
(3)
Stres i bóle brzucha u dziecka
Reklama

Większość rodziców, nie jest w stanie sama określić, co jest przyczyną bólu brzucha u ich dziecka. Istnieje co prawda wiele chorób, którym może towarzyszyć ból brzucha ale co w sytuacji gdy nasza pociecha nie jest chora a uskarża się na jego ból? W większości przypadków udajemy się z rozpinaniem do specjalisty- pediatry. Zdarza się tak, iż nasze dzieci odczuwają bóle brzucha w następstwie silnego stresu. Jak pomóc dziecku w takiej sytuacji? Do kogo się zgłosić?

Stres i bóle brzucha u dziecka - Objawy i przebieg

Jako dorośli, wiemy, że silny stres w bardzo negatywny sposób wpływa na nasz układ trawienny, a w szczególności na żołądek. Jest to bardzo delikatny i mocno unerwiony narząd, którego ból odczuwamy np. podczas choroby, przy złym odżywianiu się czy na skutek stresujących sytuacji.

Towarzyszyć temu mogą biegunka oraz skręty jelit. Podobna sytuacja może mieć miejsce także u dzieci. Wszelkie nowe, stresujące doświadczenia mogą prowadzić do problemów z bólem brzucha (problemy z pobieraniem pokarmów, jego trawieniem oraz wypróżnianiem). Ból może pojawić się przed nową nieznaną sytuacją bądź po jej zakończeniu.

W przypadku dzieci, jest on najczęściej krótkotrwały i ustępuje sam. Jest po prostu wynikiem stresu. Jeśli jednak utrzymywałby się on dłużej, był coraz silniejszy i towarzyszyłyby mu inne objawy należy koniecznie udać się do specjalisty.

Pamiętajmy o tym, dzieci także się stresują i odczuwają podobne dolegliwości jak osoby starsze. Jeśli dziecko zbyt często ma bóle brzucha, spowodowane stresem należy mu pomóc bądź udać się do specjalisty.

 

Piśmiennictwo
Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze