Zaloguj
Reklama

Sepsa - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Badanie w gabinecie pediatrycznym
Fot. medforum
Badanie w gabinecie pediatrycznym
(2)
Reklama

Sepsa u większości osób, wywołuje, lęk oraz zagrożenia dla zdrowia oraz życia. Jest procesem bardzo skomplikowanym i złożonym, w którym udział bierze wiele różnorodnych czynników zapalnych.

Objawy i przebieg sepsy

Sepsa, definiowana jest jako uogólnione zakażenie, które pojawia się na skutek infekcji wirusowej, bakteryjnej oraz grzybiczej prze czym nasz układ immunologiczny nie jest w stanie z tą infekcją sobie poradzić. Sepsa jest szczególnie niebezpieczna dla noworodków, małych dzieci oraz osób starszych. Warto tutaj także wspomnieć o osobach z obniżoną odpornością.
 
Objawy sepsy


Objawy sepsy są kwestią indywidualna dla każdego pacjenta. Zdrowa osoba w przeciągu kilku lub kilkunastu godzin na problemy z prawidłowym funkcjonowaniem. Wśród objawów charakterystycznych dla sepsy wymienia się między innymi: podwyższoną temperaturę, gorączkę, obniżoną temperaturę, zmęczenie, osłabienie, szybszy oddech, rozbicie, problemy z pobieraniem pokarmu, senność, problemy z krążeniem, zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu nerek a nawet zaburzenia świadomości.

Sepsa prowadzi do zaburzeń w funkcjonowaniu wielu tkanek oraz narządów. W sytuacji gdy wyżej wymienione objawy ulegają szybkiemu nasileniu i towarzyszą im inne objawy należy koniecznie zgłosić się do lekarza. Sepsa jest bardzo niebezpieczna dla kobiet ciężarnych oraz noworodków. Leczenie sepsy wymaga włączenia szeregu leków oraz hospitalizacji pacjenta.
 

Reklama
(2)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze