Sepsa - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Sepsa u większości osób, wywołuje, lęk oraz zagrożenia dla zdrowia oraz życia. Jest procesem bardzo skomplikowanym i złożonym, w którym udział bierze wiele różnorodnych czynników zapalnych.
Objawy i przebieg sepsy
Sepsa, definiowana jest jako uogólnione zakażenie, które pojawia się na skutek infekcji wirusowej, bakteryjnej oraz grzybiczej prze czym nasz układ immunologiczny nie jest w stanie z tą infekcją sobie poradzić. Sepsa jest szczególnie niebezpieczna dla noworodków, małych dzieci oraz osób starszych. Warto tutaj także wspomnieć o osobach z obniżoną odpornością.
Objawy sepsy
Objawy sepsy są kwestią indywidualna dla każdego pacjenta. Zdrowa osoba w przeciągu kilku lub kilkunastu godzin na problemy z prawidłowym funkcjonowaniem. Wśród objawów charakterystycznych dla sepsy wymienia się między innymi: podwyższoną temperaturę, gorączkę, obniżoną temperaturę, zmęczenie, osłabienie, szybszy oddech, rozbicie, problemy z pobieraniem pokarmu, senność, problemy z krążeniem, zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu nerek a nawet zaburzenia świadomości.
Sepsa prowadzi do zaburzeń w funkcjonowaniu wielu tkanek oraz narządów. W sytuacji gdy wyżej wymienione objawy ulegają szybkiemu nasileniu i towarzyszą im inne objawy należy koniecznie zgłosić się do lekarza. Sepsa jest bardzo niebezpieczna dla kobiet ciężarnych oraz noworodków. Leczenie sepsy wymaga włączenia szeregu leków oraz hospitalizacji pacjenta.
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.