Zaloguj
Reklama

Ruminacje (przeżuwanie) - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Wymioty u nastolatka
Fot. Pantherstock
Wymioty u nastolatka
(5)
Reklama

Ruminacjami nazywamy powtarzające się, świadome prowokowanie cofania się pokarmu z żołądka do jamy ustnej w celu ponownego przeżucia i połknięcia pokarmu.

Objawy i przebieg ruminacji

Ruminacje jest to rzadki stan patologiczny zdarzający się u niektórych dzieci z zaburzeniami rozwoju psychicznego lub u dzieci zaniedbywanych emocjonalnie. Dziecko świadomie wprowadza palce do jamy ustnej oraz wykonuje ruchy mięśniami brzucha, przepony i języka doprowadzając do cofnięcia się treści żołądkowej do jamy ustnej. Następnie występuje faza przeżuwania, po czym pokarm jest wypluwany na zewnątrz lub ponownie połykany. Typowo występuje to u dzieci pomiędzy 3 i 8 miesiącem życia (częściej u chłopców). Jest czynnością świadomą - nigdy nie zdarza się w czasie snu.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć ruminacje

Każdy przypadek zaobserwowania tego typu objawów wymaga pilnej konsultacji z lekarzem i psychologiem, może bowiem świadczyć o zaniedbywaniu dziecka przez rodziców lub o poważnych zaburzeniach rozwoju neurologicznego.

Leczenie ruminacji

Nie ma leczenia domowego (patrz wyżej).

Piśmiennictwo

Bibliografia:

Rasquin-Weber A. i wsp.: Childhood functional gastrointestinal disorders. Gut 1999, 45 (suppl II): II60-II68.

Kategorie ICD:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze