Przerośnięty trzeci migdałek - objawy, diagnoza, leczenie

Migdałek gardłowy to zgrupowanie tkanki chłonnej zlokalizowane na tylno-górnej części gardła, którego nadmierny rozrost powoduje z jednej strony zwężenie dróg oddechowych (zamykanie otworów w tylnej części nosa- tzw. nozdrzy tylnych, stąd utrudnienie oddychania przez nos), a z drugiej przytykanie ujść trąbek słuchowych (które stanowią połączenie pomiędzy uchem a gardłem – stąd problemy ze słuchem i nawracającymi zapaleniami uszu). Prawidłowo migdałek gardłowy powiększa się od 6-8 tygodnia po urodzeniu, osiąga swą największą wielkość w 8 roku życia i potem, stopniowo zanika.
Przerośnięty trzeci migdałek - Objawy i przebieg
- oddychanie przez stale otwarte usta,
- spłaszczenie twarzy w jej częściach bocznych,
- wysunięta szczęka (nieprawidłowy zgryz),
- chrapanie w czasie snu,
- zaburzenia snu,
- nadmierna senność w ciągu dnia,
- zaburzenia skupienia uwagi,
- częste infekcje noso-gardzieli i uszu,
- w późniejszym okresie niedosłuch.
Przerośnięty trzeci migdałek - Kiedy udać się do lekarza
Skonsultuj się z pediatrą lub laryngologiem jeżeli występują opisane powyżej objawy.
Przerośnięty trzeci migdałek - Leczenie
Nie istnieją sposoby leczenia domowego. Nadmiernie przerośnięty migdałek gardłowy powinien być usunięty przez laryngologa, zwłaszcza jeśli utrudnia prawidłowe oddychanie i funkcjonowanie dziecka.
Piśmiennictwo
Bibliografia:
Namysłowski G., Czecior E..: „Zapalenie gardła i tkanki chłonnej” [w:] Pediatria pod red. Ireny Norskiej-Borówki, tom 4, wyd. Śląskiej AM, Katowice 1998.
Nelson.: Podręcznik pediatrii. 1999
Kategorie ICD:
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.